Jelena Đoković je od ćerke Tare čula reči koje bi svakog roditelja slomile: Ovako su prevazišle težak trenutak

J. V.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Mileta Mirčetić

Jelena Đoković, supruga najboljeg srpskog tenisera Novaka Đokovića i direktorka fondacije koja nosi njegovo ime, već dugi niz godina aktivno se bavi pitanjima roditeljstva i razvoja dece ranog i predškolskog uzrasta. Često se u javnosti izjašnjavala o ovom važnom pitanju, kako bi podigla svest o izazovima i potrebama savremenog odgajanja dece. Jelena je podelila svoja razmišljanja o mnogim brigama koje je imala kao roditelj, a koje su svakodnevne i poznate mnogima od nas, i o nekim temama govorila iz ličnog iskustva, naročito o balansiranju između profesionalnih obaveza i roditeljskih dužnosti.

Jelena i Novak Đoković roditelji su dvoje dece - Stefana i Tare, i kako bi im obezbedili najbolje moguće odrastanje, aktivno se bave pitanjem emocionalnog zdravlja i razvoja svoje dece. Jedna od ključnih oblasti kojom se bavi Fondacija Novak Đoković je trauma i njen uticaj na decu, a Jelena otvoreno priznaje da je to tema koja joj izaziva posebnu zabrinutost i kojoj posvećuje veliku pažnju. Prema njenim rečima, mnogi problemi sa kojima se deca susreću tokom odrastanja mogu imati dugoročne posledice, pa je važno prepoznati i adekvatno reagovati na traume, kako bi im se pomoglo da izrastu u stabilne i emocionalno zdrave osobe.

- Iskreno, postavljam i ja pitanja, jer sve ove stvari koje učim pokazaće se na delu, kada moja deca dođu u tu situaciju da budu nosioci društva. Da li će moja deca reći da imaju traume? I te kako, jer ni ja nisam savršen roditelj i baš hvatam sebe u gomili situacija gde bih mogla mnogo bolje da postupim. Mislim da su to jako dobri momenti, kada me deca u stvari postave na mesto - rekla je svojevremeno supruga Novaka Đokovića u emsiji "Kec na jedanaest" na K1.

Jedno je teorija, drugo je praksa

Jelena Đoković je objasnila da se njena deca, iako različita po karakteru, oboje protive određenim stvarima, što je sasvim prirodno u procesu odrastanja. Kako je istakla, iako je puno čitala i pripremala se u teoriji za roditeljstvo, tek nakon što je postala majka Stefanu, shvatila je pravu suštinu roditeljskog iskustva. Istovremeno, tokom tog perioda, Jelena je učila i napredovala u praksi, saznavši kako se suočavati sa svakodnevnim izazovima. Nakon što je porodici pridružila i Tara, Jelena je, kako kaže, nastavila da raste u ulozi roditelja, prilagođavajući se novim okolnostima i potrebama svoje dece.

Jelena Đoković se prisetila i kako je to izgledalo kada je imala napetu situaciju sa ćerkom Tarom, koja nije želela da ode na spavanje. Kako je ispričala, rasprava je eskalirala do trenutka kada je Tara izgovorila jednu bolnu rečenicu, koja je Jeleni teško pala. Ipak, situacija se završila na pozitivan način – predivnim pomirenjem, što joj je, kako je naglasila, podsetnik koliko je važno u porodici uvek tražiti put ka pomirenju i međusobnom razumevanju, čak i nakon teških trenutaka.

"Ti nisi moja mama"

- Juče smo se posvađale pred spavanje jer ona neće da ide u krevet kada joj kažem da ide da spava. Meni to ne prija jer to je rutina i znamo kada se ide na spavanje i sada ja tebe treba da jurim. Ona tada namerno uzme da vozi rolere po kući. U mojoj glavi je nedopustivo da se roleri voze po kući - istakla je Jelena i dodala:

- Na kraju smo sedele i ona je meni rekla: "Ti nisi moja mama, izađi iz kupatila". To me je jako zabolelo, ali na kraju smo se pomirile i ona je zaspala u mom naručju. Ipak, taj proces je da me na nosilima iznesu. To je znak da ja nemam formulu. Ne znam da li postoji idealan brak, prijateljstvo, posao, poslovni saradnik. U svakoj interakciji između dva ljudska bića mora da postoji neslaganje, konflikt, da to mirnije razrešimo, a ne agresija, tuča, oduzimanje svega.

(Ona.rs/K1)