Irak smanjuje zakonsku starosnu granicu za brak na 9 godina? Ovako starci mogu da se žene malom decom
Nepojmljivi novopredloženi zakon o starosnoj dobi za "pristanak na brak" omogućio bi starcima u Iraku da se žene sa decom mlađom od devet godina. Aktivisti širom sveta tvrde da se na taj način "legalizuje silovanje dece".
Ultrakonzervativne šiitske muslimanske stranke pokrenule su predlog za usvajanje novog zakona koji bi smanjio starosnu granicu za pristanak na brak za čak polovinu od postojeće granice koja je trenutno 18 godina.
A ni to nije sve, jer zamena glavnog zakona, takođe poznatog kao "Zakon 188" dodatno bi poništio prava žena, lišavajući ih mogućnosti da se razvedu od partnera, da imaju starateljstvo nad decom i nasleđe. Najnoviji predlozi, koji su prvobitno objavljeni u avgustu 2024., doveli bi do potpunog ukidanja jednog od najprogresivnijih zakona na Bliskom istoku, što je izazvalo negodovanje među aktivistkinjama za prava žena.
Zakon je prošao drugo čitanje u iračkom parlamentu 16. septembra, a vlada je tvrdila da bi se njegovim usvajanjem uskladilo upravljanje zemljom sa striktnim tumačenjem islamskog zakona. Sa druge strane, vlada je čak tvrdila da će time zaštititi mlade devojke od "nemoralnih veza".
Aktivisti, koji su uspeli da pobede ranije pokušaje usvajanja sličnih zakona 2014. i 2017. godine, sada čine sve da osujete i usvajanje ovog. Raja Faik, koordinatorka koalicije grupa koje pokušavaju da spreče potencijalni zakon, rekla je da su ovi predlozi "katastrofa za žene".
- Moj muž i moja porodica se protive dečjim brakovima. Ali zamislite da se moja ćerka uda, a muž moje ćerke želi da oženi moju unuku dok je još dete - rekla je ona za Gardian: - Novi zakon bi mu to dozvolio. Ne bih smela da prigovorim. Ovaj zakon legalizuje silovanje dece.
No, iako su prethodni pokušaji uspešno savladani, ovog puta vladajuća koalicija uživa veliku parlamentarnu većinu. Dr Renad Mansur, viši naučni saradnik u Četam hausu, rekao je da je ovaj pokušaj uvođenja ovakvog zakona "najbliži realizaciji do sada", dodajući da su šiitske stranke dale zakonu najveći zamah u poslednjih nekoliko godina.
- Ovo je najbliže što su ikada bili. Imaju više zamaha nego ikada pre, pre svega zbog šiitskih zabava - isitče dr dr Mansur, ali i dodaje da nije svaka šiitska stranka željna da se ovaj zakon progura.
(Ona.rs / Mirror)