5 načina na koje vam dete govori da ste previše strog roditelj: Naučite i vi nešto od njega
Svaki roditelj, posebno kada to postaje prvi put, susreće se sa situacijama u kojima možda i pronađe najbolje rešenje. Svako ima pravo na grešku, a zbog određenog stava koji zastupamo, te greške su neminovna posledica. Dete na neki način može da vam skrene pažnju na to da ste strog roditelj, nema potrebe da gledate naokolo, a to su upravo ovi znaci.
1. Nikada ne tražite mišljenje od deteta
Deca će modelirati naše ponašanje, pa ako smo roditelj sa strahom (ili pod stavom "radićeš kako ja kažem"), učimo decu da je maltretiranje najbolji način da nateramo druge da slušaju, piše "Simply rooted family". Ako kao roditelj vičete ili postavljate stroge granice, dete će pokušati da komunicira sa drugima na identičan način.
Pokušajte ovo: Pitajte svoju decu svaki dan kako se osećaju, ili ih pitajte gde bi voleli da idu na večeru ili koji film da gledaju u bioskopu.
2. Kao roditelj treba da se fokusirate na pravila, rutine i ograničenja
Neke rutine mogu dati deci osećaj sigurnosti, oni znaju šta i kada da očekuju. Međutim, nepokolebljiva pravila i čvrste rutine mogu ometati sposobnost deteta da razvije otporne kvalitete. Sloboda će naučiti decu kako da budu fleksibilna i da se nose sa različitim situacijama u životu, koje ne prate tačno ono što su očekivale.
Pokušajte ovo: Posmatrajte neke druge porodice oko sebe. Da li je drugoj deci dozvoljeno da se igraju u petak uveče pre spavanja dok vaša deca ne smeju da odstupe od rutine? Pokušajte da dozvolite deci da prekinu rutinu vikendom.
3. Nagrađujete detetove rezultate, a ne napore
Često strogi roditelji stvaraju "crno-belu" ili "tačnu ili pogrešnu" atmosferu. U stvarnosti, u životu postoji mnogo sive zone. Dete koje je "izgubilo" ili "neuspelo" je možda naporno radilo i zaslužuje pohvalu. Deca koja su nagrađena samo za rezultate, a ne za napore, razvijaju pogrešne prioritete, a osećaju više pritiska i anksioznosti.
Probajte ovo: Recite detetu da ste ponosni na njega i objasnite mu da pobeda nije sve. Ako dobiju lošu ocenu u školu, uprkos učenju, radite zajedno na pronalaženju rešenja.
4. Često hvatate dete u laži ili se svađate
Deca koja budu kažnjena svaki put kada naprave grešku naučiće da rade sve što mogu da izbegnu posledice. Uz to, postaju neverovatni lažovi. Onda se često nađu upletene u svađe sa drugom decom jer rastu da veruju da su moć i kontrola ključ za vezu.
Probajte ovo: Ako redovno hvatate dete kako laže ili ima problema sa drugom decom, vreme je da razgovarate sa njima o tome zašto osećaju potrebu da izbegavaju istinu.
5. Emocionalni izlivi su česti kod dece koja imaju stroge roditelje
Svi znamo barem po jednu porodicu koja "vrišti", takozvana porodica "vrištavaca". Strogo roditeljstvo ometa detetovu sposobnost da samoreguliše sopstvene emocije. Kada su deca potpuno kontrolisana, ona ne razvijaju važne životne veštine kao što su samodisciplina, rešavanje sukoba ili kontrola impulsa.
Pokušajte ovo: Odvojite trenutak da se smirite pre nego što disciplinujete svoje dete. Pristupite im na miran način umesto sa besom i kaznom. Isprobajte ove brze aktivnosti svesnosti da se roditelji smire pre nego što razgovarate sa detetom.
(Ona.rs)