Studija pokazala kako na bake i deke utiče vreme koje provode sa unucima: Rezultati su poražavajući

B. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Studija pokazala da intenzitet bake i dede u detinjstvu utiče na njihovo zdravlje

Foto:Shutterstock

Poznato je da aktivan način života podstiče i mentalno i fizičko zdravlje, produžavajući životni vek. Često se pretpostavlja da se bake i deke koji brinu o unucima bave više aktivnostima, kao što su igranje i izlasci, što bi trebalo da poboljša njihovo zdravlje. Međutim, istraživači sa Univerziteta Alabama u Birmingemu su otkrili da bake i dede koji su u velikoj meri uključeni u brigu o unucima zapravo doživljavaju gore zdravstvene rezultate, piše "Medical express".

Studija, objavljena u Journal of Aging and Health, analizirala je nacionalno reprezentativan skup podataka starijih odraslih osoba u Sjedinjenim Državama. Studija je otkrila da, što su baka i deka više sati provodili u ulogama bake i deke, i da li su živeli sa svojim unucima - poznato kao intenzitet bake i dede, to su ređe mogli da vežbaju.

- Naš cilj sa ovom studijom je bio da razumemo povezanost bake i deke sa fizičkom aktivnošću. Pronašli smo inverznu vezu između njih dvoje jer briga o unucima omogućava manje vremena za ostvarivanje interesa i ostanak aktivnih - rekla je doktorka Patriša Drentea, profesor sociologije i glavni autor studije.

Intenzivna nega negativno utiče na fizičku aktivnost i opšte zdravlje, najistaknutije među ovim grupama:

  • Bake i deke u višegeneracijskim domaćinstvima
  • Bake i deke koje podižu unuke bez roditelja
  • Starije bake i dede
  • Bake i deke koji su razdvojeni, razvedeni, udovici ili nikad nisu bili u braku

- Studija je takođe otkrila da su bake i deke sa višim socio-ekonomskim i obrazovnim nivoima manje verovatno da će se baviti "intenzivnim bakom i dekom" jer "imaju više autonomije i resursa da se bave aktivnostima u slobodno vreme" - rekla je ona.

(Ona.rs)