Zašto su zagrljaji bitni za razvoj deteta? Moć nežnog dodira oblikuje zdravlje i emocije dece
Ljudi imaju biološku potrebu za dodirima, a posebno u odnosima roditelja i dece. Nežni dodir podržava naše mentalno zdravlje jer nam omogućava fizičku komunikaciju s drugima i jača naše socijalne veze i odnose. Istraživanja pokazuju da nežni dodir pomaže u smanjenju pulsa, poboljšava dinamične veze u mozgu i oslobađa hormone i neurotransmitere koji podržavaju pozitivna osećanja.
Kako zagrljaji podržavaju razvoj deteta?
Zagrljaji pomažu u razvoju mozga, fizičkom rastu, emocionalnom razvoju i regulaciji emocija kod dece. Od prvih trenutaka života, nežni dodiri i zagrljaji su korisni za bebu i roditelja.
Tokom tih važnih prvih pet godina života, kada se gradi arhitektura mozga, negujući dodir povećava receptore oksitocina i smanjuje kortizol (hormon stresa).
Da li je moguće previše grliti dete?
Ne, nije moguće previše grliti dete, osim ako ono ne želi da bude grljeno.
Izreka da ćete "pokvariti bebu ako je previše držite" je jednostavno besmislica. Kada odgovarate na detetovu uznemirenost toplim fizičkim dodirom i zagrljajem, pokazujete mu da ćete ga podržati kada se suočava sa velikim osećanjima ili teškim situacijama. Takođe, učite ih da razvijaju empatiju.
Jedini način da previše grlite dete je ako oni dožive zagrljaje kao narušavanje njihovog ličnog prostora ili ako to ometa njihov razvoj ili autonomiju.
Nauka pokazuje da roditeljska toplina i nežnost imaju dugoročne pozitivne efekte na decu, uključujući veće samopouzdanje, poboljšane školske rezultate, dobre odnose i manje problema. Deca koja doživljavaju hladnoću, uskraćivanje, kritiku, osudu ili kaznu u roditeljstvu obično imaju niže samopouzdanje, veću agresivnost i neprijateljstvo, i povećane stope problema sa mentalnim zdravljem.
Ako je dete hiperosenzitivno na dodir, roditeljstvo će biti učenje šta se vašem detetu dopada. Pokušajte da uočite šta smiruje dete i pomaže mu da se oseća voljeno, prihvaćeno i sigurno. Neka deca mogu da se smire dubokim pritiskom. Ako vaše dete ne voli zagrljaje, proverite da li uživa u drugim vrstama dodira, poput bacanja koske, češljanja kose ili tapšanja po leđima. Takođe, važno je reći detetu koliko ga volite onakvo kakvo jeste.
(Ona.rs)