U ponedeljak je crveno slovo, slavimo velikog srpskog sveca!Ovo je molitva koju treba zapamtiti i reći iz srca
Praznik Svetog Vasilija Ostroškog obeležava se 12. maja, a ove godine pada u ponedeljak. Vernici ga dočekuju sa dubokom verom, tišinom i nadom, jer se veruje da upravo tog dana čuda postaju moguća.
Svetac koji hoda među nama
Rođen je kao Stojan Jovanović u Popovom polju kod Trebinja, a već u 12. godini poslat je u manastir Zavala, gde je njegov stric Serafim bio iguman. Nakon što je završio manastirsku školu, dobio je monaški čin i postao paroh Popovog polja.
Službovao je u mnogim gradovima, od Mostara, preko Herceg Novog i Pljevalja, Morače, do Ogonošta i Bjelopavlića. Preminuo je 1671. godine. Njegove mošti počivaju u manastiru Ostrog, uklesanom u stenu crnogorskih planina, koji i danas okuplja hiljade vernika iz celog sveta.
Manastir Ostrog nije samo mesto hodočašća, već i duhovna oaza u kojoj se traži i često nalazi isceljenje - tela, duha i srca. Vernici dolaze sa molitvama, nadom i zahvalnošću, verujući da se pred svetiteljem nijedna iskrena molba ne gubi.
Tajna belih vunenih čarapa
U narodu je živa legenda da Sveti Vasilije noću ustaje iz kovčega i hoda stenama iznad manastira. Svedočanstva sveštenika dodatno učvršćuju ovu veru - jutrom su čarape na njegovim nogama pocepane, iako su uveče bile cele.
Zbog toga, običaj nalaže da svaki vernik koji dolazi u Ostrog ponese jedan par belih, vunenih čarapa. One se, zajedno sa uljem, tamjanom i pamukom, ostavljaju pored kivota svetitelja da "prenoće". Veruje se da predmeti koji provedu noć u prisustvu njegovih svetih moštiju poprimaju isceliteljsku snagu.
Kako se praznik obeležava
Praznik Svetog Vasilija Ostroškog proslavlja se u duhu tišine i duhovne sabranosti. Trpeza može biti posna ili mrsna - u zavisnosti od toga na koji dan u nedelji praznik "pada". Ukoliko je to sreda ili petak, post se podrazumeva. U drugim slučajevima, dozvoljena je mrsna hrana.
Ali najvažnije je ne ono što se jede, već kako se dan provede, u miru, molitvi i zahvalnosti. Veruje se da se 12. maja molitve najbrže čuju i da se tada, više nego ikada, otvaraju nebeske kapije.
Moćna molitva i jedno pravilo
Molitva Svetom Vasiliju Ostroškom poznata je po svojoj snazi. Vernici veruju da ona donosi isceljenje, utehu i ispunjenje želja. Ali postoji jedno neizostavno pravilo - molitva mora biti iskrena, izgovorena iz srca, bez žurbe, bez straha, sa punim poverenjem u svetiteljevu pomoć.
Na ovaj praznik, vernici se ne mole samo za sebe već i za druge. Za mir u porodici, zdravlje bližnjih, pomirenje i oproštaj. Jer, kako kaže predanje: Sveti Vasilije pomaže onima koji mu dolaze čista srca, s verom većom od briga koje ih muče.
"Sveti Vasilije, veliki ugodniče Božiji, pomozi svima, pa i meni. Veliki branitelju vere pravoslavne, odbrani i nas koji tvoju svetu veru držimo, i s nadom tebi pristupamo. Veliki arhijereju Božiji, pomoli se Bogu Svedržitelju za sve ljude tvoje, pa na posletku i za mene nedostojnog i poslednjeg. Tvrdoški viteže i Ostroški podvižniče, spasavaj nas od beda vidovnih i nevidovnih.
Zapalila te je srpska zemlja kao večnu sveću pred prestolom Boga živoga, pa nam sada osvetli puteve i razagnaj tugu. Molitvama i suzama zagrevao si hladnu pešteru Ostrošku, pa zagrevaj sada Božjim duhom i srca naša da se spasemo i proslavimo Boga svevišnjega i tebe sveca Božijega.
Sa svih strana sveta priticali su ćivotu tvome bolni i nevoljni, i ti si im pomagao: demone odgonio, veze đavolje raskidao, i zdravlje duševno i telesno ljudima darivao. Tako i sada pomozi, krštenim i nekrštenim, kao i uvek, svima, pa i meni. Izmiritelj si bio zavađene braće, izmiri i sada sve zavađene, zbratimi razbraćene, oveseli tužne, ukroti samovoljne, isceli bolne. Sveti Vasilije Čudotvorče i oče naš duhovni u Hristu Isusu Gospodu našem. Amin!"
(Ona.rs)