Danas je dan kada se ženama ISPUNJAVAJU SVE ŽELJE: Sveta Agripina se moli za vas - evo šta treba da uradite

Vreme čitanja: oko 3 min.

Danas, 6. jula po gregorijanskom kalendaru, Srpska pravoslavna crkva i vernici slave dan sećanja na Svetu mučenicu Agripinu, hrišćansku svetiteljku iz 3. veka. Ova Rimljanka je još u mladosti izabrala da vodi devstvenički, asketski život, posvetivši sebe Hristu, a od ranog detinjstva vodila je život po hrišćanskim vrednostima i Jevanđeljima. Svetoj mučenici Agripini mole se žene i majke koje traže zaštitu, duhovnu snagu u tišini, isceljenje od nevidljivih rana i blagodat da sačuvaju čistotu srca u svetu punom iskušenja.

Sveta Agripina živela je u 3. veku, za vreme cara Valerijana, poznatog po žestokom progonu hrišćana. Poticala je iz ugledne rimske porodice, ali njena vera je bila toliko duboka da nije pristajala ni na kakve kompromise - odbila je brak, bogatstvo i carske povlastice da bi ostala verna duhovnim vrednostima.

Zbog toga je izvedena pred sud, mučena, prebijana i javno ponižavana, ali je sve podnosila sa tihim dostojanstvom, ne želeći da se odrekne Hrista.

Predanje kaže da joj je telo bilo teško ranjeno, ali joj je Anđeo Gospodnji davao snagu da izdrži. Na kraju je podlegla mukama i preminula - i tada se, kako se veruje, miris svetlosti i blagodat proširio oko njenog tela.

Agripina je uhvaćena i izvedena pred sud. Tamo je hrabro svedočila o svojoj veri i ljubavi prema Hristu, zbog čega je strašno mučena. Predanje kaže da je udarana štapovima dok joj kosti nisu polomljene, a legenda kazuje da joj se javio anđeo Božji i iscelio je. Ipak, umrla je nakon novih muka 275. godine.

Nakon smrti, tri hrišćanske žene, Bassa, Paula i Agatonika, uzeše njeno telo, prenesoše ga u Siciliju i tamo ga sahraniše, uprkos velikom riziku. Nad njenim grobom ubrzo su se počela dešavati čudesa i isceljenja, naročito dece, žena i onih koji su patili u tišini. U hrišćanskoj tradiciji pominje se da su se kraj njenih moštiju događala mnoga čudesa, kao i da nikakvi neprijatelji nisu mogli da pokore grad dok su u njemu počivali njeni zemni ostaci. U 11. veku, mošti Svete Agripine su prenesene u Carigrad.

Zašto je Sveta Agripina posebna za žene?

Sveta Agripina je velika zaštitnica žena , ali i nevinosti, dece i onih koji pate u tišini. Posebna je po svojoj čistoj i blagoj prirodi, kao i po hrabrosti da ostane verna Hristu. Ljudi je i danas mole za očuvanje čednosti, dostojanstva i duhovne čistote, za snagu u tišini kada neko trpi bol koji ne može da podeli, za decu, posebno onu bolešljivu ili uplašenu, kao i za žene koje se osećaju same, nezaštićene ili ranjive. U duhovnom smislu, Sveta Agripina je simbol nežnog otpora zlu, žene koja ne viče, ali ostaje postojana – kao svetlost koja ne zaslepljuje, ali nikad ne nestaje.

Stari kažu da žene na ovaj dan treba da izbegavaju svaki rad. Umesto toga, praznik treba da provedu u miru, da odu do crkve i zapale sveću Svetoj Agripini i izgovore molitvu.

Molitva Svetoj Agripini:

- Ovčica Tvoja Isuse, Agripina, zove silnim glasom: "Tebe Ženiče moj ljubim i tražeći Te stradam, i raspinjem se i sahranjujem u krštenju Tvome. I stradam radi Tebe, da bih carstvovala s Tobom, i umirem za Tebe, da bih živela s Tobom. Primi me kao čistu žrtvu, s ljubavlju žrtvovanu za Tebe." Njenim molitvama, kao Milostiv, spasi duše naše.

(Ona.rs/Istorijski zabavnik)