U ovom restoranu u britanskoj prestonici glavnu reč vode one: Majke iz Italije
Ideja je bila jednostavna: dolazile su autentične italijanske majke i bake iz jednog od 20 regiona u zemlji. Svaka od njih bi se selila u London na tri meseca, gde je pripremala jela po tradicionalnim receptima. Posle toga bi „predale varjaču“ grupi novih mama i baka iz neke druge italijanske regije
Poput mnogih Italijana koji žive u inostranstvu, Pepe Korsaro je patio zbog nedostatka majčine kuhinje.
Rođen na Siciliji, ovaj Italijan se preselio u London kada je imao samo 16 godina. Vrlo brzo su počeli da mu nedostaju ukusi i tradicija, koja je poštovana u njegovom domu. Posebno mu je nedostajala atmosfera nedeljnog ručka, kada su majka i bake užurbano pripremale mnoga jela, u kojima se uživalo do kasnih večernjih sati.
Nakon što je izgradio uspešnu karijeru u ugostiteljstvu, Korsaro je izašao sa prijateljima, kada mu je jedan od njih šaljivo preporučio da dovede majku kako bi kuvala. Shvatio je to ozbiljno i već sutradan pozvao majku, koja je jednostavno rekla da će doći sutra.
Tako je 2018. godine počela priča o restoranu „La Mia Mamma“...
Ideja je bila jednostavna: dolazile su autentične italijanske majke i bake iz jednog od 20 regiona u zemlji. Svaka od njih bi se selila u London na tri meseca, gde je pripremala jela po tradicionalnim receptima. Posle toga bi „predale varjaču“ grupi novih mama i baka iz neke druge italijanske regije.
Sve to je dodatno zanimljivije ako se ima u vidu činjenica da svaka regija u Italiji ima svoju, autentičnu kuhinju.
I dok mnogi italijanski specijaliteti i jela koja su poznata u celom svetu, poput tortelina, lazanja, ragua i parmezana recimo dolaze iz regije Emilija Romanja, u drugim regionima se mogu sresti sasvim drugačija jela.
Tajna je u tradicionalnim receptima
U restoranu postoje tri mame, koje pripremaju jela po tradicionalnim receptima. Kao kada kuvaju za svoje najbliže.
- Ne tražimo profesionalne kuvarice, već domaćice koje kuvaju za svoje porodice – rekao je Korsaro za CNN i dodao da osim povratne avionske karte, svaka mama dobija i smeštaj i platu. Većina njih, pak nisu za svojih 60-ak godina nikada živele u inostranstvu, što je i za njih novo iskustvo.
Svaka od mama donosi sopstvene recepte i trude se da jela pripremaju sa puno ljubavi, uz pomoć kuhinjskog osoblja.
Mame su svuda
Iako su angažovane najpre za pripremu autentičnih jela, mame u ovom restoranu se vrlo rado druže sa posetiocima.
- Viđate ih svuda. Uvek su tu, teraju ljude da probaju šta su skuvale. Čak će i plesati sa gostima – objašnjava Korsaro.
Sve su se lepo navikle na London, tim pre što su smeštene u Kensingtonu i Čelsiju uglavnom, gde je zabeležena najveća italijanska zajednica u britanskoj prestonici. Ipak, Ana Fama, Korsarova majka kaže da se mame samo žale na to da je London prevelik, pa im trena mnogo vremena do posla, tako da će pokušati da nađu smeštaj bliži restoranu.
- Nikada se nije desilo da mama ode srećna odavde. A one koje su otišle, često me pitaju kada mogu da se vrate – rekla je Fama i dodala da iako kuvanje za 200 ljudi može da bude stresno, u kuhinji uglavnom vlada opuštena atmosfera.
- Ako nešto krene naopako, uvek to možemo da popravimo. Za mene ovo nije posao, to je moj dom. Nadam se da to prenosim i ostalim mamama – zaključila je Korsarova majka.
(Ona.rs)