Da li je uvođenje turističkih taksi na poznatim destinacijama dobra ideja?

Poslednji evropski grad koji je izneo taj predlog bio je London

Foto: Pixabay

I dok jedni smatraju da će uvođenje turističkih taksi na poznatim svetskim destinacijama biti od koristi, jer će im pomoći da se nose sa teretom velikog broja posetilaca, dotle ima i onih koji imaju sasvim suprotno mišljenje. Oni veruju da će ta ideja obeshrabriti turiste da posećuju takve destinacije.

Mnoge destinacije razmatraju uvođenje turističkih taksi. Posebno u periodu nakon pandemije.

Istini za volju, na određenim evropskim destinacijama već su obavezne. U većim gradovima posebno, a poslednji evropski grad koji je izneo taj predlog bio je London.

Bakingemska palata / Foto: Pixabay

Zašto su turističke takse poželjne?

Brojni su razlozi koji ukazuju na neophodnost uvođenja turističkih taksi. Možda je najbolje to objasnio Džastin Frensis, jedan od osnivača kompanije „Responsible Travel“ i njen direktor, rekavši za „Euronews.com“:

- Turističke takse nam mogu pomoći da zaštitimo mesta koja volimo. One mogu da budu moćno sredstvo i pozitivna stvar za sve – turiste, stanovnike i lokalna preduzeća.

Novac dobije od taksi može da bude korišćen za različite svrhe, s ve u zavisnosti od toga u kakvom stanju se destinacija nalazi. Osim za finansiranje infrastrukture, može da bude korišćen recimo i u svrhu nadoknade štete koju načine posetioci.

- Kada putujemo, postajemo privremeni stanovnici u tuđoj kući. Koristimo njihove javne usluge, objekte i infrastrukturu – pošteno je i da plaćamo za to – smatra Frensis, dodajući da je u pitanju obično taksa, čiji iznos ne premašuje cenu jednog pića u lokalnom kafiću.

Foto: Pixabay/michelleraponi

Borba protiv prekomernog turizma

Jedan od možda najvažnijih razloga koji se ističe na destinacijama, za koje postoji predlog o uvođenju turističke takse ili na kojima je već uvedena, vezan je za prekomerni turizam.

Možda je najbolji primer Venecija, u kojoj je oko 90% posetilaca onih koji se prilično kratko zadržavaju u gradu, ali zato iza sebe ostavljaju mnogo otpadaka, istovremeno izazivajući osećaj prenatrpanosti. Zato se i javila ideja o uvođenju takse za turiste.

- Prekomerni turizam može da ima ogroman pritisak na stanovnike, prirodu, puteve, hitne službe – objašnjava Fransisi i dodaje:

Mali, ograničeni porez bi mogao da pomogne da se ublaži taj pritisak i da se uloži u poboljšanja. Zapravo to može pomoći da destinacije budu bolje i za život i za posetu.

Za neke to i nije dobra ideja

Posebno na destinacijama gde je turistička taksa visoka postoje određene kontroverze oko toga. Ne misle svi, ipak da je to tako dobra ideja.

Ranije ovog meseca su troškovi ulaska u Nacionalni park „Komodo“ u Indoneziji porasli čak 18 puta. Oko 3.300 retkih Komodo zmajeva obitavaju u ovom parku, pa ne čudi što ljudi iz celog sveta posećuju tu destinaciju.

Iako Vlada zemlje navodi da je do povećanja cena došlo zbog potrebe za očuvanjem staništa tih životinja, na stotine turističkih i drugih radnika stupilo je u štrajk nakon tolikog povećanja cene ulaznica. Smatraju da bi toliko povećanje cene uticalo na smanjenje broja posetilaca od kojih se oni izdržavaju.

- Lokalno stanovništvo i lokalna preduzeća uvek treba najpre konsultovati prilikom ovakvih promena, koje bi mogle da imaju uticaja na njih – smatra Frensis, dodajući da je potrebno reagovati, kada dođe do oštećenja prirodnih resursa, istorijskog nasleđa ili lokalne zajednice od strane turista.

Treba uočiti sve prednosti uvođenja turističkih taksi, budući da one imaju mogućnost da poboljšaju određenu destinaciju, tako da bude bolje i lokalnom stanovništvu, zaključio je Fransisi.

(Ona.rs)