Tešnjar, Muselimov konak i duvan-čvarci njegovo su obeležje: Znate li o kom gradu je reč?
Počev od 2006. godine u centru grada tradicionalno se organizuje „Festival duvan-čvaraka“, u toku druge sedmice oktobra
Kraj iz koga su potekli velikani poput Živojina Mišića, Alekse i Jakova Nenadovića, vladike Nikolaja Velimirovića, Desanke Maksimović, te prote Matije Nenadovića, Nade Purić i Ljubomira Nenadovića, ima još čime da se podiči.
Mnogi Valjevci i oni rođeni u okolini ovog grada, smeštenog u zapadnom delu naše zemlje, ostavili su značajan trag u istoriji i kulturi Srbije.
Smatra se da je jedno od nastarijih gradskih naselja u našoj zemlji upravo grad na reci Kolubari. A to se pravda činjenicom da prvi pisani trag o Valjevu datira sa kraja 14. veka.
„Grad sa dve čaršije“
Jedan nasuprot drugom, u centru Valjeva se može primetiti onaj stari, orijentalni deo oličen u čuvenom Tešnjaru, i onaj moderni, na suprotnoj strani reke Kolubare, nekada poznat po prvom savremenom valjevskom hotelu.
Tokom 19. veka mahom su građene kuće u valjevskom Tešnjaru. U njima su se, osim trgovina, nalazile i radionice, sada već uglavnom zaboravljenih zanata. Upravo tu se iz godine u godinu organizuju i „Tešnjarske večeri“, a ko god posećuje Valjevo nikako ne bi trebalo da propusti da poseti i ovaj deo grada i barem nakratko oseti duh minulih vremena.
U ovom novijem, modernijem delu grada, izdvaja se gradski trg, park i druga zdanja građena u evropskom stilu.
Znamenitosti grada i okoline
Iako nema sumnje da Valjevo može da bude interesantno za posetu, a najpre u toku trajanja jednog od najmlađih festivala posvećenog brendu valjevskog kraja, duvan-čvarcima, ni u kom slučaju ne treba propustiti ni obilazak okolnih atrakcija.
Počev od 2006. godine u centru grada tradicionalno se organizuje „Festival duvan-čvaraka“, u toku druge sedmice oktobra.
Na obalama reke Kolubare, ispred Centra za kulturu Valjeva okupljaju se proizvođači i ljubitelji ovog ukusnog specijaliteta valjevskog kraja. Osim duvan čvaraka, nude se i mnogi drugi domaći proizvodi, a organizuje se i takmičenje u pripremi duvan-čvaraka.
U Valjevu se nalazi i Muselimov konak, koji važi za najstariju građevinu na tlu gradu. Pretvoreno u muzej, ovo zdanje čuva spomen na period Prvog i Drugog srpskog ustanka, sa posebnih akcentom na jedan od značajnijih istorijskih događaja tog perioda, Seču knezova.
Kula Nenadovića, Narodni muzej Valjeva i Moderna galerija, odlična su prilika za bolje upoznavanje grada.
Poseta reci Gradac idealna je za ljubitelje prirode i za avanturiste, dok će u Brankovini, rodnom selu čuvene srpske pesnikinje Desanke Maksimović posebno uživati romantične duše. U okolini Valjeva nalaze se i Divčibare, Petnica i Taorska vrela, ali i manastiri Lelić, Ćelije, Jovanja i Pustinja.
(Ona.rs)