Okružen Alpima, glavni grad Pijemonta je skriveni dragulj Italije

Postoje dokazi da su na području današnjeg Torina, još u doba paleolita i neolita postojale ljudske naseobine. Ipak, za istoriju grada najznačajnija je dinastija Savoja

Foto: Shutterstock, Telegraf.rs

Prva prestonica Italije posle ujedinjenja, Torino je u novije vreme postao znan i kao domaćin Zimskih olimpijskih igara 2006. godine i kao domaćin prestižnog evropskog muzičkog takmičenja, koje je održano prošle godine.

Glavni je grad regije Pijemont, poznate po mnogim brendovima automobila, čokolade, kafe i drugih proizvoda, koji se koriste širom sveta.

Ipak, ono po čemu je Torino mnogo poznatiji jesu zamkovi, muzeji, palate i mnoge impresivne građevine.

Kraljevske palate Torina imaju neprocenjivu vrednost, ističe „Visitaretorino“. Mnoge od njih su danas obnovljene i otvorene za posete.

Tvrđave i dvorci Torina

Poznata po velelepnim zidinama, tvrđava Fonestrele se posebno izdvaja po lepoti i grandioznosti. Kako navodi pomenuti sajt, smatra se da su njene zidine najveće nakon Velikog kineskog zida.

Foto: Telegraf.rs

Postoje dokazi da su na području današnjeg Torina, još u doba paleolita i neolita postojale ljudske naseobine. Ipak, za istoriju grada najznačajnija je dinastija Savoja.

Zanimljivo je pomenuti da su upravo članovi te dinastije celo područje nazvali Pedemontum, što se slobodno prevodi kao podnožje planina, budući da je Torino okružen Alpima. Kasnije je, najverovatnije, taj termin doveo do današnjeg - Pijemont.

Monumentalne građevine, koje i danas krase Torino mahom su iz perioda baroka. Palata Venaria, koja se nalazi na periferiji grada predstavlja fascinantan barokni kompleks. Monumentalna zgrada površine 80.000 kvadratnih metara, okružena je parkom površine 50 hektara i deo je Svetske baštine UNESCO od 1997. godine.

Foto: Telegraf.rs

Velelepni muzeji

Sa visinom od gotovo 168 metara, zdanje poznato kao Mole Antonelliana predstavlja prepoznatljivi simbol centra grada. Dugo je ova građevina važila za najvišu evropsku građevinu od kamena, ističe „Musement“. Počev od 2000. godine, u ovom zdanju nalazi se Nacionalni muzej kinematografije, prvi muzej posvećen bioskopu u celom svetu.

Nekada rezidencija porodice Savoja, počev od 1946. godine je Muzejski kompleks Kraljevskih muzeja. Takođe je deo Svetske baštine, a svake prve nedelje u mesecu, prema podacima sa pomenutog sajta, posetiocima je dozvoljen besplatan ulaz.

U okviru kompleksa se osim Galerije Savoja nalazi i Kraljevska palata, zatim oružarnica i bibliotela, kao i nekadašnja rezidencija Pauline Bonaparte i mesto na kome je rođena Margarita od Savoja, prva kraljica Italije. Kraljevske bašte su deo posete ovom kompleksu, u okviru koga se nalazi i Arheološki muzej i Kapela Svetog pokrova.

(Ona.rs)