Jedinstveni muzej u kome se čuva lična zaostavština velikog naučnika nalazi se u Beogradu
Na dan 5. decembra 1952. godine Vlada Federativne Narodne Republike Jugoslavije donela je rešenje kojim se ispunjava predlog Saveta za nauku i kulturu Vlade, te osniva Muzej Nikole Tesle u Beogradu
U srcu glavnog grada naše zemlje nalazi se zdanje koje privlači veliku pažnju turista koji posećuju Beograd.
U Krunskoj ulici, tek oko 10 minuta hoda udaljen od crkve Svetog Marka, smešten je Muzej Nikole Tesle.
Zahvaljujući rođaku srpskog naučnika, Savi Kosanoviću, u Beograd su 1951. godine preneti ne samo lični predmeti Nikole Tesle, nego i spisi koje je za sobom ostavio, navedeno je na zvaničnom sajtu Muzeja Nikole Tesle u Beogradu.
Najpre je lična zaostavština velikog naučnika bila čuvana u okviru Elektrotehničkog fakulteta, da bi u junu 1952. godine bila preneta u zdanje u kome se i danas nalazi. U tadašnjoj ulici Proleterskih brigada, danas Krunskoj, broj 51 nalazila se vila Đorđa Genčića, koji je u periodu vladavine kralja Aleksandra Obrenovića obavljao funkciju ministra unutrašnjih dela.
Osnivanje Teslinog muzeja
Na dan 5. decembra 1952. godine Vlada Federativne Narodne Republike Jugoslavije donela je rešenje kojim se ispunjava predlog Saveta za nauku i kulturu Vlade, te osniva Muzej Nikole Tesle u Beogradu.
Nepune tri godine docnije su i prvi posetioci ušli u muzej, budući da je zvanično 20. oktobra 1955. godine otvoren za posete. Zanimljiv je podatak da je na tlu tadašnje zemlje upravo ovaj muzej bio pionir, kada su u pitanju muzeji tehnike.
Danas je ovaj muzej okarakterisan kao ustanova kulture na nivou Republike Srbije.
Jedinstveni muzej i u Srbiji i u svetu
Zbog činjenice da se lična zaostavština velikog naučnika čuva u muzeju, ali i urna u kojoj se nalazi pepeo Nikole Tesle, ovaj muzej važi za zaista jedinstven. I to ne samo i našoj zemlji, nego i u celom svetu.
Čak više od 160 hiljada dokumenata i više od hiljadu crteža i planova nalazi se u posedu muzeja. Takođe, Muzej Nikole Tesle poseduje i mnoge istorijsko-tehničke eksponate, njih više od 1.200, te brojne časopise i knjige.
Ukupno je devet zbirki u okviru stalne postavke, a kako je navedeno na sajtu Muzeja, zbirke obuhvataju više od 1.200 registrovanih predmeta, što Teslinih ličnih, što odevnih, ali i onih koji su vezani za oblast kako elektrotehnike, tako i mašinstva. Ordenje i medalje koje je čuveni srpski naučnik svetskog glasa dobijao za života, takođe su deo stalne postavke ovog značajnog muzeja u glavnom gradu naše zemlje.
(Ona.rs)