Deo UNESCO svetske baštine na tlu Albanije, Berat je poznat po nečem neobičnom
Zbog živopisne arhitekture i istorije duže od 2.400 godina, grad Beart je poznat i kao “Grad sa hiljadu prozora"
Izuzev interesantne arhitekture, na kojoj su uočljivi uticaji mnogih kultura, Berat karakteriše i izuzetno prirodno okruženju.
Upravo zbog jedinstvene arhitekture, na kojoj su primarno uočljivi uticaji kulture otomanskog perioda, Berat prati krilatica Grad sa hiljadu prozora, a kako ističe “Berat.al”, grad se može pohvaliti i odlično očuvanim starim jezgrom.
Izuzev istoimenog dvorca, koji predstavlja jednu od atrakcija ovog, danas albanskog grada, u Beratu se može videti i džamija, ali i crkva posvećena svetom Mihailu, te Etnografski muzej i mnogi drugi zanimljivi lokaliteti.
Prozori, prozori i opet prozori
Živopisna arhitektura i način gradnje, razlozi su zbog kojih Berat prati izraz “Grad u kome su prozori jedan do drugog”, navodi “Albania.al”. Iako je jedinstvena i odlično očuvana arhitektura, verovatno prvo što posetilac može da primeti, ništa manje uočljivo nije ni okruženje ovog grada.
Berat se može pohvaliti i značajnim kulturnim nasleđem, ali i izuzetno bogatom i dugom istorijom, koja se procenjuje na oko 2.400 godina.
Praktično, grad se sastoji iz dva dela i to starog i novog, koji nose naziv Kala i Mangalem. I jedan i drugi deo grada nadvisuje planina Tomori, dok kroz njega protiče reka Osumi. Upravo na toj reci se nalazi i Gorički most, koji datira iz druge polovine 18. veka i koji je izgrađen sa ciljem da spoji novi deo Berata sa naseljem Gorica.
Za krilatice koje ga prate, Berat može da zahvali upravo arhitekturi starog dela grada, koja je poznata po otomanskim karakteristikama, mada u gradu postoje i značajni uticaji Ilira i Rimljana, ali i Vizantije.
Svetinje u Beratu
Zamak koji je izgrađen još tokom četvrtog veka, svakako je jedna od atrakcija ovog grada, mada se Berat može pohvaliti i značajnim kulturnim, ali i verskim nasleđem.
Crkve koje su izgrađene u periodu vladavine Vizantije tim područjem, posebno privlače pažnju. Uz onu koja je posvećena Svetoj Mariji, u Beratu postoji i vizantijska crkva koja je posvećena Svetom Mihailu. A da sve bude još zanimljivije, u crkvi posvećenoj Svetoj Mariji se nalazi i Muzej Onufri, u kome se mogu videti i dela istoimenog ikonografa.
U Mangalemu postoji i džamija, koja je izgrađena u prvim decenijama 19. veka. Tačnije, kako navodi “Berat.al” 1827. godine. Arhitektura ove islamske bogomolje je takva da se, gotovo savršeno uklopila u taj deo Berata.
U blizini grada je i kanjon reke Osumi, koji ljubiteljima prirode nudi mnogo toga zanimljivog.
(Ona.rs)