Valjevsko selo krije biser zapadnog dela zemlje: Nestvarni pejzaži korišćeni na jugoslovenskim razglednicama
Taorska vrela nalaze se podno Povlena i ulivaju se u pritoku Zapadne Morave, reku Skrapež
U ataru valjevskog sela Donji Taor izbijaju vrela, koja su okarakterisana kao spomenik prirode i smatraju se biserom zapadnog dela naše zemlje.
Taorska vrela nalaze se podno Povlena i ulivaju se u pritoku Zapadne Morave, reku Skrapež.
Posebno je zanimljiva činjenica da voda izbija iz pećinskog otvora. Zahvaljujući značajnom talogu bigra na tom području, vrelo tvori brojne slapove i vodopade. Zapravo, u pitanju je akumulacija bigra koja se smatra najvećom u tom delu naše zemlje, ističe TO Valjevo.
Jedan od najlepših pejzaža na zapadu Srbije
Sve do 80-ih godina prošloga veka su upravo fotografije Taorskih vrela često korišćene sa ciljem predstavljanja najlepših mesta u tadašnjoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji, navodi "Portalmladi”, što jasno ukazuje na njihovu lepotu.
Međutim, upravo tada je izvršeno kaptiranje vrela zbog vodovoda u Kosjeriću. Sve to je rezultiralo smanjenjem jačine vrela. I upravo zato se preporučuje posetiti ih s proleća, jer početkom tog godišnjeg doba Taorska vrela se mogu videti u svoj njihovoj lepoti i snazi.
Od nekadašnjih 12 vodenica, koliko ih se nalazilo na vrelima, danas postoji tek nekoliko njih. Posetiocima su upravo vodenice posebno zanimljive, jer im nude priliku da izbliza vide kako funkcionišu i da zamisle kako su Taorska vrela izgledala kada je na njima postojalo mnogo više vodenica.
Zanimljive destinacije u okolini
Gradovi Valjevo i Kosjerić se nalaze relativno blizu Taorskih vrela, te ih svakako vredi posetiti. Ne treba propustiti ni planinu Povlen i čuvene Povlenske kugle.
Nedaleko od sela Donji Taor postoji i spomenik heroju Drugog svetskog rata i Narodnooslobodilačke borbe, Žikici Jovanoviću, koji je istorijski upamćen po nadimku Španac, budući da je uzeo učešće i u Španskom građanskom ratu.
Iako je crkva brvnara u mestu Seča Reka, koje se takođe u okolini Taorskih vrela nalazi, tokom Prvog srpskog ustanka spaljena, na njenim temeljima izgrađena je nova svetinja. Zbilo se to 1812. godine.
Posvećena je Svetom Đorđu i specifična je po Zlatnim dverima, kako se nazivaju vrata izuzetne lepote koja su iz Hercegovine dopremljena. Oko same svetinje mogu se videti i brojni nadgrobni spomenici koji datiraju iz 19. veka.
(Ona.rs)