Najstariji očuvani zapis na ćirilici deo je UNESCO liste „Pamćenje sveta“: Može se videti u Golubačkoj tvrđavi

Vreme čitanja: oko 2 min.

Mnogo toga se može naučiti prilikom posete ovom delu tvrđave, ali i doživeti nešto posebno. Sam pogled na faksimile zvanično najstarijeg rukopisa koji je napisan na ćirilici dovoljan je da se još bolje shvati lepota i savršenstvo ćiriličnog pisma

Foto: Ona.rs/Aleksandra Blažević

Smatra se da je utvrđenje na obali Dunava, na strateški značajnom mestu postojalo i pre prvih decenija 14. veka, iako je tada zapravo prvi put zabeleženo zvanično u spisima.

Dunav je kod Golubačke tvrđave najširi, a samo utvrđenje nalazi se na ulasku u Đerdapsku klisuru, pa se zato navodi da je imalo značajan strateški položaj.

Nije poznato ko je osnovao tvrđevu, a ni kada. Ipak, prema istorijskim izvorima, prvi put se u spisima pominje 1335 godine. Navedeno je da je u Golubačkoj tvrđavi tada boravila vojna posada Ugarske.

Danas je tvrđava rekonstruisana i postala je jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija u tom delu zemlje. Tim pre što je okarakterisana kao kulturno dobro od izuzetnog značaja i kao takva je pod zaštitom nadležnih institucija. Takođe, prostor na kome se nalazi je počev od 2011. godine proglašen Turističkim prostorom „Tvrđava Golubački grad“.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Iako je Golubačka tvrđava fascinantna sama po sebi i može mnogo toga da ponudi, izložba posvećena Miroslavljevom jevanđelju je nešto posebno.

Faksimili Miroslavljevog jevanđenja

Mnogo toga se može naučiti prilikom posete ovom delu tvrđave, ali i doživeti nešto posebno. Sam pogled na faksimile zvanično najstarijeg rukopisa koji je napisan na ćirilici dovoljan je da se još bolje shvati lepota i savršenstvo ćiriličnog pisma.

Foto: Ona.rs/Aleksandra Blažević

Izložba nazvana „Božanska inspiracija Miroslavljevo jevanđenje“ može se videti u Palati Golubačke tvrđave. Osim faksimila ovog značajnog dela, koje je okarakterisano kao kulturno dobro od izuzetnog značaja 1979. godine, a koji su nastali u ovom i minula dva veka, deo izložbene postavke su i „vezene stranice Jevanđelja autorke Biljane Ećimović“.

Posetioci mogu videti i probni primerak faksimila, koji datira iz 2019. godine. Ono zbog čega je on značajan jeste što prikazuje vrlo „vernu reprodukciju oslikavanja koja su vršena na zlatu“. Kao dodatak toj atrakciji izložbe, slobodno možemo reći, jeste i to što postoji mogućnost listanja tog primerka.

Celokupna postavka upotpunjena je i odabranim stranicama Miroslavljevog jevanđenja u ramovima, dok se posetiocima nudi mogućnost i da pogledaju dokumentarni film autora Boška Savkovića, čiji je naslov „U početku beše reč“.

Podsećanja radi, brat Stefana Nemanje, koji je nosio titulu velikog župana, humski knez Miroslav bio je taj po čijem nalogu je izrađeno Jevanđelje, te otuda i njegov naziv. Sve to je zabeleženo i na poslednjoj stranici. Celokupno Jevanđenje, koje je izrađeno na pergamentu i u kožnom povezu, sačinjeno je od 181-og lista.

Osim podatka ko je naručio njegovu izradu, na poslednjoj stranici je i potpis dijaka po imenu Gligorije ili Grigorije, te se pretpostavlja da je upravo on zaslužan za ovo, slobodno se može reći, remek delo iz 12. veka.

Deo UNESCO liste nazvane „Pamćenje sveta“, Miroslavljevo jevanđelje postalo je 2005. godine.

(Ona.rs / „Tvrdjavagolubackigrad“ / „Serbiatravel“)