Srpska hrana koju strani turisti prosto obožavaju: Ovo su jedinstveni specijaliteti naše kuhinje

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock, RINA, Telegraf

Neretko se strani turisti koji posećuju Srbiju oduševe ne samo fascinantnom prirodom i bogatim kulturno-istorijskim nasleđem, već i gastronomskom ponudom.

Srpska kuhinja je nadaleko poznata, bez obzira u kom delu zemlje se našli. Karađorđeva šnicla, ćevapi i pljeskavice, ali i Leskovačka mućkalica i mnoga druga jela sa razlogom oduševljavaju mnoge turiste.

Ipak, srpska kuhinja se može pohvaliti i nekim, posve originalnim specijalitetima, koji su postali neka vrsta brenda određenog kraja naše zemlje.

Pirotska peglana kobasica

Koliko je za Pirot i taj kraj naše zemlje značajna čuvena peglana kobasica, sasvim je jasno ako se ima na umu da se organizuje čak i gastronomski festival njoj posvećen.

Foto: Shutterstock

Poznata po specifičnom obliku, koji nalikuje potkovici, pirotska peglana kobasica se priprema kako od ovčijeg i junećeg, tako i kozijeg mesa, ali ne i svinjskog. Receptura je tajna svakog majstora, a uključuje i različite začine.

No, bez obzira na različitu recepturu, svi koji se bave ovim zanatom tu kobasicu „peglaju“. Reč je o postupku koji podrazumeva korišćenje flaše, kako bi kobasica dobila karakterističan pljosnati oblik i da bi bila u potpunosti kompaktna.

Foto: RINA

Zlatiborska ili Užička pršuta

Iako se izrađuje i u drugim krajevima naše zemlje, najpoznatija pršuta je ona koja se priprema u užičkom i zlatiborskom kraju. Zapravo se najpoznatijom smatra ona pršuta koja se priprema u zlatiborskom selu Mačkat. Upravo tu se organizuje i manifestacija nazvana jednostavno „Pršutijada“.

Da bi domaća pršuta bila kvalitetna, proizvođači naročito vode računa o tome da se priprema od mesa izuzetnog kvaliteta.

Foto: Shutterstock

Valjevski duvan čvarci

Festival posvećen ovom fenomenalnom autentičnom specijalitetu srpske kuhinje održava se u Valjevu tokom oktobra meseca.

Za razliku od klasičnih čvaraka, koji su takođe svojevrstan specijalitet kuhinje naše zemlje, duvan čvarci su manje masni, prosto zato što se sva mast iz njih otopi. Razlog za takav naziv dovodi se u vezu sa njihovim izgledom, budući da podsećaju na rezani duvan.

Leskovački roštilj

I mada su ćevapi i pljeskavice u vrhu, ništa manje nisu ukusni ni leskovački uštipci. U celoj zemlji pripremaju se specijaliteti sa roštilja, ali su na jugu Srbije, i to najpre u Leskovcu, oni svakako najukusniji.

Kombinacija pažljivo odabranog mlevenog mesa, crnog luka i začina, ali i pažljivo pečenje učinili su da roštilj postane znak prepoznavanja srpske kuhinje.

Foto: Shutterstock

Karađorđeva šnicla

Sticaj okolnosti doveo je čuvenog kuvara nekadašnje Jugoslavije, Milovana Stojanovića, poznatog pod nadimkom Mića, do stvaranja specijaliteta, koji je, slobodno možemo reći, postao svojevrstan gastronomski brend Srbije.

Zbilo se to 1956 godine, kada je radio u beogradskom restoranu „Golf“. Slučaj je hteo da je bio prinuđen da se snađe, prosto zato što za pripremu jela nazvanog Kijevski kotlet nije imao sve sastojke. I tako je nastala šnicla, koja je premazana kajmakom, pa pažljivo uvijena, uvaljana u poh i pržena u dubokom ulju. Služi se uz limun i tartar sos.

Foto: Telegraf

Užička komplet lepinja

Domaća lepinja, napunjena isto tako domaćim kajmakom, uz jaje i pretop, pa zapečena - kratak je opis komplet lepinje.

Decenijama unazad se priprema u mnogim delovima Srbije, ali je užička koplet lepinja mnogima favorit.

Jednostavno, domaća lepinja se „izdubi“, odnosno izvadi joj se sredina. Zatim se dodaju jaje, pretop, bilo svinjski ili jagnjeći, a onda i domaći kajmak, pa se poklopi. Postoje i još neke varijacije ovog specijaliteta.

Ono što daje posebnu draž ovom specijalitetu jeste što se jede rukama, obično uz jogurt ili kiselo mleko. Nepisano je pravilo da se prvo pojede „poklopac“, odnosno gornji deo lepinje, ali na poseban način - komadi lepinje se umaču u sadržinu kojom je prethodno lepinja napunjena.

Foto: Shutterstock/AS Foodstudio

Leskovačka mućkalica

Još jedan gastronomski specijalitet leskovačkog kraja je mućkalica. Obično se priprema uz dodatak domaće ljute aleve paprike, pa važi za prilično pikantno jelo.

Tajna pripreme ukusne mućkalice, koja sadrži, u osnovi, pažljivo odabrano meso, crni luk, crvene paprike i paradjz jeste sud u kome se priprema, jer je to obično zemljana posuda. I naravno u dužini kuvanja, jer je najukusnija "Leskovačka mućkalica" ona koja se dugo „krčka“.

Koji je vaš omiljeni specijalitet srpske kuhinje?

(Ona.rs / „Serbia.travel“)