Baš tu, gde Tisa pravi najveću krivinu, nikao je grad svetih tornjeva, žutih bunara i belih lokvanja

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Marko Jovanović

Nakon što se spoje Bela i Crna Tisa, nastaje reka koja je i prirodna granica između Banata i Bačke. A tamo gde ona pravi krivinu, i to najveću, leži Bečej.

U prvim godinama prošloga veka, ovaj pitomi vojvođanski gradić postao je bogatiji i za jedan “Žuti bunar”. Danas se nekoliko njih smatraju svojevrsnim simbolima grada na Tisi.

Zahvaljujući tim arterskim bunarima, u Bečeju postoji i Jodna banja. Mineralne vode se svrstavaju u red hipotermi, odnosno nalaze se u kategoriji hidro-karbonskih voda, u kojima ima i natrijuma.

Budući da je bečejska opština najveća na toku reke Tise, to se može pohvaliti značajnim brojem atrakcija, što kulturno-istorijskih, što prirodnih.

Foto: Marko Jovanović

Dve bečejske crkve

Posvećena Svetom Đorđu, pravoslavna crkva u Bečeju izgrađena je polovinom 19. veka. Na njoj se nalaze i tri tornja, koja je čine prepoznatljivom. Simbolično, ti tornjevi oslikavaju ideju Svetog trojstva.

Sama građevina ima prepoznatljiv stil kasnog klasicizma, dok su tornjevi na ovoj Svetinji barokni.

Foto: Marko Jovanović

Ukupno sedam godina je trajanja gradnja ove pravoslavne crkve i to u periodu od 1851. do 1858. godine.

Ono što je čini posebnom, osim tornjeva, jeste ikonostas. Ukupno 63 ikone se u njemu nalaze, a delo su poznatog slikara Uroša Predića. Istog onog koji je svoja dela ostavio i u kapeli na imanju dvorca Fantast, njegovog prijatelja Bogdana Dunđerskog, koji se nalazi nedaleko od Bečeja.

U samom centru Bečeja je i crkva Uznesenja Marijinog. Upravo ta rimokatolička crkva je još jedan od simbola grada na reci Tisi.

Mešavina stilova je čini posebnom. Budući da je izgrađena kao župna crkva, sada već daleke 1830. Godine, to se i smatra na području celog grada najstarijom.

Foto: Marko Jovanović

Spomen kuća braće Tan još je jedna od znamenitosti grada. Osim likovne galerije, u kojoj su izložena dela Mora Tana, čije slike se mogu videti i u crkvi Uznesenja Marijinog, u ovoj spomen kući se posetioci mogu upoznati i sa životom i delom Karolja Tana. Čuveni hemičar je i jedan od značajnih ljudi tog doba, koji je učestvovao u osnivanju Mađarske akademije nauka.

Prirodne lepote Bečeja i okoline

Osim reke Tise, na području Bečeja, nedaleko od Bisernog ostrva, na površini od oko 390 hektara nalazi se i Park prirode Stara Tisa. Osim na području Bečeja, taj zaštićeni predeo se prostire i na području Novog Bečeja i Žablja. Budući da je dužina tog meandra nešto veća od 233.700 metara, to se smatra i najdužim meanrdom na toj reci u čitavoj Vojvodini.

Foto: Marko Jovanović

Iako na području tog parka prirode mogu da se vide i mnoge druge interesantne biljne vrste, Beli lokvanj je možda i najinteresantniji, jer je u pitanju biljka koja je deo Liste prirodnih retkosti naše zemlje.

Na površini od oko 450 hektara prostire se ribnjak “Bečej”, na kome je dostupan i sportski ribolov. Područje na kome se ribnjak nalazi je počev od 2000. godine deo Liste značajnih stanica ptica.

Prava prirodna oaza Bečeja je i Goranski park, u kome se nalaze brojne biljne vrste iz sveta. Zahvaljujući Pokretu gorana “Bečej” je 1969. godine nastao taj park, u kome se danas mogu videti mnoge biljne vrste. Među njima su možda i najinteresantnija stabla, čija se starost procenjuje na skoro 50 godina.

(Ona.rs / “Gdeputovati”)