Dostava hrane tokom pandemije korona virusa: Ovo su 3 važna pravila kojih bi se trebalo pridržavati

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ukoliko i vozači i kupci povedu računa o osnovnim pravilima i savetima, ne bi trebalo da bude nikakve opasnosti

foto: pixabay.com

Ako sada, usled pandemije korona virusa, češće ostajete kod kuće, ili radite od kuće, verovatno se pitate da li je bezbedno naručivati dostavu hrane ili namirnica. Odgovor je, za sada, potvrdan.

Trenutno nema dokaza da se COVID-19 može prenositi putem ambalaže hrane ili same hrane, iako se zna da bakterije opstaju na površinama i do devet dana. Veći potencijalni problem je prenošenje novog korona virusa od osobe koja isporučuje kupcu, ili obrnuto - putem kašlja, čestica vazduha ili nekog drugog direktnog kontakta.

Mnogi servisi za dostavu hrane prelaze na beskontaktne isporuke kako bi umanjili mogućnost širenja virusa. Kupci mogu da prilikom naručivanja odaberu da li žele da vozača koji dostavlja sretnu na ulaznim vratima, na trotoaru ili ne žele nikakav kontakt, već da im hrana bude ostavljena pred vratima.

C Net navodi tri saveta za bezbednu isporuku hrane ili namirnica - ako ste bolesni, u karantinu ili samo ostajete unutra kako biste sačuvali zdravlje.

Ostavite precizna uputstva za dostavu

Kad god naručujete namirnice putem interneta, trebalo bi da vidite prazno polje pod nazivom „uputstva za dostavu“. U ovom polju možete tražiti od vozača da ostavi hranu pred vratima ili možete poslati fotografiju gde hranu treba ostaviti. Kupci često mogu i direktno da kontaktiraju svog vozača preko aplikacije radi dogovora o isporuci, čim vozač prihvati porudžbinu.

Odmah operite ruke

Da biste bili sigurni, posle dostave perite ruke najmanje 20 sekundi i izbegavajte dodirivanje lica nakon što unesete hranu ili namirnice unutra.

Restorani i drugi prehrambeni objekti imaju protokole kako bi se izbeglo širenje gripa, norovirusa, hepatitisa A i drugih virusa.

foto: pixabay.com

- Nema dokaza da se COVID-19 prenosi hranom - kaže Leana Ven, lekarka hitne pomoći i profesorka javnog zdravlja sa Univerziteta „Džordž Vašington“, kao i bivši komesar za zdravlje Baltimora. - Međutim, virus može živeti na ambalaži koju ljudi dodiruju, uključujući i pribor za jelo. Stoga bi trebalo prati ruke nakon dodirivanja tih predmete, odnosno pre nego što počnemo da jedemo ili dodirnemo svoje lice.

Kao i drugi virusi, korona virus takođe može preživeti na površinama na kojima jedemo, tako da je važno da se oni redovno čiste i dezinfikuju pre i posle jela.

Ostavite veći bakšiš

Dostavljači hrane obično su plaćeni ili fiksno, ili po satu. Da bi zaradili za život, oni ne mogu da rade od kuće, već moraju da izlaze na teren.

Preporuka je da se vozačima dâ nešto veći bakšiš dok traju vanredne okolnosti. Najsigurniji način je da sve obavite putem aplikacije za dostavu hrane. Ako plačate pouzećem, obavezno operite ruke nakon što dodirnete bilo koji račun, ili novac. A ako morate da potpišete račun za davanje napojnice putem kreditne kartice, koristite sopstvenu olovku i, opet, operite ruke nakon toga.

Video: Kako protiv korone: Važno je da se strogo pridržavate ovih pravila, posebno ako ste u izolaciji

(G.S.)