Šta se nikako ne sme raditi na Mitrovdan? Srbi godinama ovo poštuju

J. V.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju Mitrovdan, praznik posvećen Svetom Dimitriju Solunskom, koji spada među najveće slave u Srbiji. Ovaj dan je ujedno i praznik zaštitnika mnogih domaćinstava, a za njega se vezuje bogatstvo narodnih običaja i verovanja. Mitrovdan je jedan od ključnih dana u godini i u mnogim krajevima Srbije obeležava se kao dan održavanja zavetina, odnosno sećanje na porodične zaštitnike.

Uoči Mitrovdana i Đurđevdana veruje se da treba biti kod svoje kuće, jer ko na ovaj dan nije kod kuće, tokom godine će često noćivati po tuđim domovima. Ovo je jedan od najvažnijih običaja vezanih za Mitrovdan. Takođe, postoji i zabrana koja se odnosi na ovaj dan i koju se tradicionalno poštuje. Naime, prema narodnom verovanju, hajduci su se na Mitrovdan rastajali, kako bi zimu proveli na različitim mestima, a ponovo su se okupljali na Đurđevdan. Iz toga je nastala i popularna izreka: "Mitrovdanak - hajdučki rastanak, Đurđevdanak - hajdučki sastanak."

U Srbiji je takođe ukorenjeno verovanje da na Mitrovdan ne treba grditi decu, bez obzira na njihove greške, jer će inače tokom godine biti posebno nestašna. U Šumadiji, seljaci na ovaj dan u svaki ugao sobe stavljaju belutak kako bi zaštitili dom od miševa. Žene, pak, izbegavaju da na Mitrovdan diraju vreteno, češljeve i makaze, jer se veruje da to donosi nesreću.

Mitrovdan, kao jedan od najsvetsijih dana u srpskom kalendaru, predstavlja simbol domaćinske brige i tradicije, koja se s velikim poštovanjem prenosi kroz generacije.

(Ona.rs)