Naučite da volite sebe u digitalnom dobu koje nam nameće lažno savršenstvo i nerealne životne standarde
Društvene mreže, to moćno sredstvo koje nam omogućava da se povežemo sa prijateljima i porodicom, iznesemo svoje mišljenje i proširimo svoje znanje, ukorenile su se u našoj svakodnevici. Iako je internet stvoren sa namerom da se čovečanstvo edukuje i informiše, znate kako kažu - "put do pakla popločan je dobrim namerama".
Društveni mediji igraju važnu ulogu u održavanju povezanosti sa društvom, ali su nam takođe nametnuli posledice u vidu negativnog uticaja - kad pričamo o slici koju imamo prema našem telu, umanjenom samopoštovanju i poremećenom opštem blagostanju.
Nekada davno gledali smo slavne ličnosti kad se prikazuju na TV-programu ili u bioskopu; čitali o o njima jednom nedeljno u raznim magazinima, i pomalo im "zavideli". "Zašto ona ima tako lepe zube", "zašto baš taj par ima ogromnu vilu, dok ja živim u 50 kvadrata" ... Danas smo svakodnevno izloženi takvom sadržaju. I to ne samo od strane poznatih ličnosti, već i naših prijatelja, poznanika, kolega, komšija.
Odjednom svi imaju savršen osmeh, savršeno telo, savršenu porodicu i savršen posao. Ma nije li to jedan savršen život? Nije. Ali naš mozak često ne ume da percepcira stvarno od nametnutog.
Na sreću, postoje načini za borbu protiv štetnih fizičkih i mentalnih efekata povezanih sa prekomernom upotrebom društvenih medija.
Evo nekoliko načina da volite sebe u digitalnom dobu lažnog savršenstva.
Prioritizirajte vaše blagostanje
Dovoljno je teško redovno praktikovati ljubav prema sebi, a društveni mediji nam dodatno inhibiraju sposobnost da vidimo sebe onakvim kakvi zaista jesmo. Odnosno, samo ako to dozvolimo.
Voleti sebe uključuje odvajanje vremena za brigu o svom umu, telu i duhu, kako na mreži, tako i van mreže. Kada uključite samoljublje u svakodnevnu rutinu, možete stvoriti pozitivnu sliku o sebi i osećati se prijatno u svojoj koži, bez potrebe da se oslanjate na validaciju drugih.
Umesto da se fokusirate na broj lajkova, komentara i retvitova koje dobijete, prebacite "loptu" na teren blagostanja.
Sredite svoj profil
Pratite pozitivne naloge koji vas motivišu i inspirišu da budete najbolja verzija sebe.
Nasuprot tome, prestanite da pratite sve naloge koji podstiču samopoređenje ili čine da se osećate obeshrabreno i nesigurno.
Slikajte više selfija
Istraživanja pokazuju kako slikanje selfija može da dovede do većeg samopoštovanja, zato zgrabite telefon i nasmešite se kameri. Zatim podelite svoje selfije na mreži ili ih zadržite za sebe. Kako god bilo - divite se sebi.
Zapišite šta volite kod sebe
Odvojite vreme da zapišete listu svih stvari koje volite kod sebe, kao što su vaši talenti, dostignuća ili fizički atributi.
Zadržite tu listu i vraćajte joj se u danima kada vam je potrebno povećanje samopoštovanja.
Privremeno se isključite
Često smo toliko uhvaćeni u onlajn svet da zaboravljamo šta znači istinski živeti svoje živote. Odlazak na digitalnu detoksikaciju ume biti težak, posebno u društvu koje pridaje tako veliku vrednost društvenim medijima, ali pauza može da vam pomogne da otkrijete nove načine da se osećate uvaženo i dostojno.
Otkrićete da ćete, kada ostavite uređaj, bolje spavati noću i imati više vremena da radite stvari koje vas istinski čine srećnim.
Ograničavanje vremena ispred ekrana vam omogućava da se odvojite od svog virtuelnog identiteta, oslobodite se društvenih pritisaka i procenite svoje navike na društvenim mrežama iz nove perspektive.
Naravno, ne morate naglo da prestanete. Počnite tako što ćete prvo smanjiti broj sati, a potom se prebacite na dane.
Poželjno je da dođete u fazu kad ste slobodni da ostavite svoj uređaj kod kuće i u potpunosti uživate u sadašnjem trenutku.
Ne poredite se sa drugima
Samopoređenje je neizbežno – posebno kada se čini "da svi ostali žive život bolji od vašeg". Međutim, važno je zapamtiti da su društveni mediji mesto na kojem se ljudi prikazuju u najboljem mogućem svetlu. To nije tačan prikaz stvarnosti, već skup najidealizovanijih aspekata naših života.
Umesto da se poredite sa onima koje vidite na mreži, odvojite vreme da prepoznate i prihvatite sopstvenu vrednost.
Počnite sa pozitivnim govorom i mislima; iako zvuči šašavo, govorite sebi "ti vrediš", "tvoj život je lep", "ti možeš da ostvariš svoje ciljeve" ...
Kad negativne misli naiđu, podsetite se: samo vi definišete svoju vrednost.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Vanja Vulin Ivošević: Slikanje je igra
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.