Najveći tabu Olimpijskih igara: Šta kada sportistkinje imaju menstruaciju?

J. V.
J. V.  
  • 1

Iako će Olimpijske igre u Parizu 2024. biti prvo izdanje koje će dostići potpuni rodni paritet među odabranim sportistima, u poslednjih nekoliko godina su se pojavili i drugi značajni pomaci na polju pravičnosti u sportu: novi mešoviti događaji, bolja vidljivost ženskih sportskih takmičenja, više vrhunskih ženskih trenera i zvaničnika.

Ali o jednoj tema se i dalje malo priča - menstruaciji.

Sve veći broj sportistkinja deli svoja osećanja o ovoj redovnoj pojavi u njihovim životima kako bi razbile tabu.

I nauka i sami sportisti osporavaju pretpostavku da su žene u nepovoljnom položaju kada imaju menstruaciju.

Menstruacija ne utiče na kvalitet sportskih performansi?

Emili Kembel ima plan za vanredne situacije ako joj menstruacija stigne 11. avgusta ili u danima koji prethode 11. avgustu, datumu kada će postati dvostruka olimpijka. Jedini dizačica tegova tima Velike Britanije u Parizu, u skladu sa pravim britanskim duhom, jednostavno će ostati mirna i nastaviti dalje.

"Devet puta od 10, to je mentalno težak bol", kaže Kembel. "To samo govori vašem mozgu: 'Ovo trenutno nije zgodno, ali bićeš dobro'. Možda da uzmete par paracetamola za grčeve. Ali to je posao kao i sve drugo".

Ipak, menstruacija može predstavljati baš veliki izazov za olimpijke.

Britanka Dina Ašer Smit provela je sedam meseci planirajući kako će teći njen menstrualni ciklus uoči odloženih Igara u Tokiju 2021. Godinu dana kasnije, ona se zatekla sa grčevima u finalu 100 metara na Evropskom prvenstvu i pozvala na dodatna istraživanja o tome kako menstrualni ciklusi mogu uticati performanse.

"Da je u pitanju muška stvar, imali bismo milion različitih načina da se borimo protiv toga", rekla je tada.

Istorijski gledano, kontraceptivne pilule su bile pouzdan metod među sportistkinjama za ograničavanje uticaja njihovog perioda na performanse, pri čemu je četvrtina ispitanica u ovogodišnjoj BBC Elite British Sportswomen’s Study priznala da je manipulisala svojim mesečnim krvarenjem, piše "Telegraph".

Emili Kembel, koja je prestala sa hormonskom kontracepcijom jer je želela da njeno telo bude "prirodno", ima dokaze da je dobro funckionisala tokom menstruacije.

"Na Igrama Komonvelta 2022. imala sam menstruaciju i imala sam jedan od najsavršenijih nastupa u svojoj karijeri", kaže ona.

"Često ste poraženi u svojoj glavi; mislite da će sve biti užasno jer imate menstruaciju. Izgubile ste pola bitke pre nego što ste i počele."

Simon Bajls Foto: Tanjug / AP

Britanska skakačica u dalj Jazmin Saviers provela je većinu svoje karijere učeći da iskoristi vrhunce i padove svog ciklusa. Otkako se povukla sa takmičenja u Bostonu 2017. nakon što je iskusila hronične menstrualne bolove zbog kojih nije mogla da hoda, počela je da prati svoj ciklus.

"Kad god imam veliko takmičenje, doći će mi menstruacija", kaže Sojers. "Moje telo samo reaguje na napete situacije."

Sojersova će propustiti Olimpijske igre u Parizu nakon što se ranije ove godine povredila, ali koristi vreme zastoja da predvodi novu kampanju da pomogne u obrazovanju mladih devojaka o menstrualnom zdravlju. Novo istraživanje pokazuje da 66 odsto devojaka i žena veruje da ih menstruacija stavlja u nepovoljan položaj u sportu, ali Sojers želi da preokrene tu priču.

- Kada razgovarate sa mladim devojkama, one ne znaju uvek da možete imati najbolji učinak u bilo kojoj fazi ciklusa. Postoji toliko negativnog narativa oko menstruacije da se na njih može gledati kao na nešto što će vas samo ometati. Ali zapravo, ako radite sa svojim telom i pratite ga, to vam može pomoći da razumete šta treba da uradite da biste izvukli maksimum iz svog ciklusa. Imala sam menstruaciju na svakom velikom prvenstvu koje sam ikada igrala. To je izvodljivo, i volim to da govorim mladim devojkama - zaključila je ona.

Nauka se razvija

Menstrualno zdravlje je dugo bila zanemarena oblast sportske nauke i akademici su i dalje podeljeni oko toga da li trening zasnovan na fazama – kada žena trenira u skladu sa fazom svog ciklusa u kojoj se nalazi – ima dodatne prednosti. Smatra se da oko 50 miliona žena koristi aplikacije za praćenje menstruacije da bi lakše razumele svoj ciklus, kao i da upravljaju menstrualnim simptomima i njihovom plodnošću. Ali njihova pouzdanost u odnosu na atletske performanse i dalje deli mišljenje.

"Slabe pretpostavke koje se prave iz aplikacija za praćenje postaju sve bučnije", kaže Ričard Burden, voditelj zdravlja sportistkinja u Institutu za sport Ujedinjenog Kraljevstva.

"Neko ko prati svoj menstrualni ciklus u aplikaciji isključivo tako što će zapisati kada mu je menstruacija, a zatim zabeležiti kada će imati sledeću menstruaciju - to nam ne dozvoljava nam da fazno nastavimo da pratimo njihov ciklus, jer nemamo informacije o ključnim karakteristikama. Čisto nagađate da se ovulacija dešava na pola puta, a zatim nekoliko dana nakon što progesteron počne da raste. Ako pretpostavljate da svi imaju isti hormonski profil, potpuno promašujete poentu."

Tokom proteklih OI, Burden je nadgledao projekat pod nazivom Hormonik, koji koristi uzorke pljuvačke za praćenje hormona tokom menstrualnog ciklusa. Dizajniran je da otkrije bilo kakve abnormalnosti u menstrualnom ciklusu sportistkinje koje bi mogle narušiti njihove performanse.

Menstruacije, nekada najveći tabu sporta, sada su fokus olimpijaca u cilju da svi budu na vrhuncu svoje igre.

Šakari Ričardson Foto: AP/Tanjug

Uvek na umu imaju menstruaciju

Još 2017. godine, šestostruka olimpijka i gimnastičarka Ali Rajsman rekla je za "Cosmopolitan" da je morala da se bori protiv bolova tokom takmičenja jer nema drugog izbora.

- Kada ste zaista nervozni, imate leptiriće u stomaku i imate menstruaciju, to jednostavno nije dobra kombinacija. Samo nekako morate da nastavite, jer „e možete reći sudijama da želite da se takmičite sutra ili da sačekate nekoliko dana.

Dakle, ako se pitate kako se tačno ove olimpijske gimnastičarke takmiče sa svojim menstruacijama, imate svoj odgovor - one rade najbolje što mogu.

Olimpijska gimnastičarka Danusija Fransis, koja je svojevremeno predstavljala Veliku Britaniju, ali se na kraju takmičila sa Jamajkom na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020, rekla je da mrzi da ima menstruaciju tokom takmičenja "jer postoji taj strah da će vam kanap tampona visiti iz tog tankog materijala", prema eseju koji je napisala za "Newsveek Magazine 2021", prenosi "Self".

Dakle, kada je Fransis prvi put videla nemačku žensku gimnastičku reprezentaciju kako se takmiči na Evropskom prvenstvu 2021. u bodi odelima koji sve pokrivaju, a ne u mini-trikoima, bila je šokirana – jer da je znala da je to dozvoljeno, možda ne bi morala da se trudi da uzima tablete da pomera svoj ciklus.

Ali čak i sa više sportistkinja koji pričaju o menstruaciji, još smo daleko od destigmatizacije njih i izazova sa kojima se žene suočavaju u sportu, rekla je za "CBC" Alison Sandmajer-Grejvs, izvršna direktorka nacionalne organizacije Kanadske žene i sport.

"Stigma oko menstruacije je toliko jaka i toliko je sveprisutna da je zaista teško promeniti. Ali, jedan od jedinih načina da se to promeni je kroz razgovor i stvarno isterivanje ove stvari, koja se tako dugo čini kao tajna, a u nekim slučajevima i veoma sramotna, na svetlo."

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Gagi Jovanović u majici sa trobojkom, a oko njega ekipa najjača: Kakav snimak posvećen Đokoviću

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Budi jaka

Komentari

  • Vidi

    5. avgust 2024. | 09:38

    Nije u redu generalizovanje. Znam žene kojima ciklus traje 1 dan, 3 dana ... A postoje i žene sa odlivima i ciklusima od 10 i više dana. Ne može sve da bude strpano u isti koš. Neke uzimaju pilule za odlaganje ciklusa čak i kad idu na more. Nemojte me ubeđivati da to ne uzimaju za takmičenja.

    Podelite komentar