Milica je išla širom Srbije i fotografisala najviši stepen lepote, dojenje: Izložba prenosi zabeležene prizore
Milica Ristić je porođajni i porodični fotograf. Bavi se dokumentarnom fotografijom, fotografiše isključivo spontane trenutke - život onakav kakav je. Tako je došla na ideju da fotografiše žene dok doje u svakodnevnim aktivnostima.
- Bez nameštanja, doterivanja i pretvaranja. Nema potrebe ulepšavati nešto što je već samo po sebi najviši stepen lepote. Svaki vid dorade čini da dojenju oduzmemo vrednost i čini da se žena koja doji, a ne izgleda kao sa neke reklame, oseća loše - kaže Milica za portal Ona.rs.
Kroz fotografiju je želela da prikaže dojenje u pravom svetlu - dojenje nije samo ono što vidimo u medjima, žena sa frizurom i šminkom u stolici za ljuljanje, u sobi prepunoj skupocenih stvari; da ponudi i ovakav sadržaj mladima, kao i ženama i muškarcima koji su na putu da osnuju porodicu - fotografija kao način komunikacije u životu savremenog čoveka; da da svoj lični doprinos i podršku dojenju iako nije dojila i neće biti u prilici - podrška opštem dobru ne treba da bude vezana činjenicom da imamo ličnog iskustva u tome.
Poziv ženama koje bi fotografisala objavila je na mrežama i mnoge žene su se javile. Upoznala ih je sa svim detaljima, bile su voljne da daju svoj doprinos, a kako Milica navodi, jedini aspekt koji nije bio spontan je dogovaranje oko dana fotografisanja i lokacije.
- Lokacije smo birale jer smo u razgovoru prolazile gde one sve doje i onda smo birale gde bi im bilo najprijatnije, a da bude i interesantno, da se nađemo i fotografišemo. Mogla bih reći da i to malo što je bilo isplanirano nije išlo tako jer to je život. Mali šefovi su nas vodili onako kako je njima odgovaralo, a mi smo samo pustile da teče. Tako da je i to išlo spontano - priča Milica.
Fotografkinja objašnjava da dojenje ima svoj tok i nisu ga, kaže, forsirale. Neko fotografisanje je bilo gotovo za pola sata, a neko za tri.
- Svaki put kao da vreme stane i ništa više nije važno. Sve se uspori, samo dojenje teče. I jedino što čujem je coktanje tih malih usta - deli sa nama utiske Milica, koja se trudila da fotografisanje ne bude samo u Beogradu i okolini, već je stigla i do Kraljeva, Kablara, Novog Sada, Šapca, Pločica....
Samo fotografisanje je teklo bez ikakvih problema. Ono koje je bilo u javnosti nije bilo ništa drugačije od onog dojenja koje je bilo u zatvorenom prostoru. Ne vidi, kaže, ni zašto bi. Fotografskinja smatra da ne treba potencirati dojenje u javnosti kao neku posebnu, retku kategoriju, koliko dojenje uopšte jer dojenje nije vezano ni za lokaciju, ni za godišnje doba, ni za svečanu priliku.
- Dojenje u trudnoći na rođendanu, dojenje na trambolini, u automobilu, kod frizera, tandemsko dojenje, dojenje na poslu, dojenje na krštenju, dojenje starijeg deteta. Sve je u redu. Ne treba komplikovati i ne treba da se bavimo formom, nego suštinom. Jednostavne stvari su najvrednije. Takav sled nas je doveo da organizujemo izložbu fotografija - zaključuje.
Milica Ristiće se nada da će svi koji budu videli njene fotografije moći da osete mir i spokoj majke koja doji svoje dete bez obzira na to gde se nalazila. Prizori koje je zabeležila biće prikazani na izložbi koju organizuje Udruženje Roditelj povodom obeležavanja Svetske nedelje dojenja, 3. avgusta od 11 časova u prostorijama Umetničke Galerije Stara Kapetanija u Zemunu.
Milica nije imala dovoljno vremena da fotografiše sve žene koje su se prijavile, ali nada se da ovde neće biti kraj i da će uspeti da fotografiše i njih i sve one nove koje budu želele. I da za sledeću nedelju dojenja imamo proširenu verziju izložbe.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Roditeljstvo u fokusu: Šta bi dojilja trebalo da jede
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.