Princeza Katarina leči jedan od najsmrtonosnijih kancera: Najčešći je kod ove grupe ljudi, a teško se otkriva
Njeno Kraljevsko Visočanstvo, Princeza Katarina, nedavno je prošla kroz operaciju zbog raka pankreasa u Univerzitetskom medicinskom centru u Pitsburgu (UPMC). Nakon detaljnih lekarskih konsultacija, njen medicinski tim je utvrdio da je hitna intervencija bila neophodna, ali su izrazili optimizam u vezi sa prognozom. Ovaj izazov za princezu Katarinu Karađorđević, koja je do sada bila poznata po svom neumornom humanitarnom radu, postao je deo njenog ličnog puta kroz borbu s ovom ozbiljnom bolešću.
Rak pankreasa je četvrti najčešći uzrok smrti od raka na svetu, iako je izuzetno teško dijagnostikovati ga u ranim fazama. Pankreas je organ smešten duboko u trbuhu, između želuca i kičme, i njegova specifična lokacija čini ga teško dostupnim za uobičajene metode dijagnostike. Ovaj rak uglavnom napada starije osobe, a najčešće se javlja nakon 60. godine. Žene i muškarci su podjednako pogođeni, ali oboleli često nemaju simptome sve dok bolest nije uznapredovala, što otežava lečenje.
Simptomi
Simptomi raka pankreasa mogu biti vrlo nespecifični, zbog čega mnogi ljudi nisu ni svesni bolesti dok ne postane ozbiljna. Najčešći simptomi uključuju bolove u gornjim delovima stomaka, bolove u leđima, žuticu, gubitak težine, umor, mučninu i prolivaste stolice. Ponekad se javlja i nagli gubitak apetita. Kako bolest napreduje, simptomi postaju izraženiji, ali nažalost, u mnogim slučajevima tumor je već u poodmakloj fazi.
Kada se otkrije, već je kasno
Jedan od glavnih razloga zašto je rak pankreasa tako opasan jeste što se često dijagnostikuje tek kada se bolest već proširila izvan pankreasa. Samo mali broj pacijenata može da podnese hirurške zahvate, kao što je Whippleova operacija, koja uklanja deo pankreasa, dvanaestopalačno crijevo, žučnu kesu i deo želuca. Nažalost, mnogi pacijenti nisu kandidati za ovu vrstu operacije jer tumor nije ograničen na pankreas ili je već metastazirao na druge delove tela.
Hemioterapija, radioterapija i ciljana terapija su opcije lečenja, ali i dalje postoji veliki broj prepreka u izlečenju ove bolesti. Procenjuje se da čak 80% pacijenata oboli u uznapredovalom stadijumu, a prognoza za preživljavanje ostaje loša. Petogodišnja stopa preživljavanja je manja od 2%, a najčešće umiru od metastaza koje zahvataju jetru, pluća ili kosti.
Faktori rizika za razvoj raka pankreasa uključuju pušenje, gojaznost, dijabetes tipa 2, hronični pankreatitis, kao i genetske predispozicije. Iako nije moguće potpuno sprečiti pojavu bolesti, zdrav način života, uključujući prestanak pušenja, redovno vežbanje, zdravu ishranu i kontrolisanje telesne mase, može značajno smanjiti rizik od razvoja raka pankreasa.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Rekonstrukcija nakon raka dojke nije hir nego potreba svake žene da nastavi život normalno
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.