7 jakih razloga da jednom nedeljno potopite stopala u toplu vodu: Dodajte ovo ulje i uživajte

B. P.
B. P.  
  • 0

Sigurno je da ste čuli da se preporučuje da povremeno potopite stopala u lavor tople vode kako biste bolje i lepše spavali, ali osim tog osećaja, ovaj potez nosi sa sobom i zdravstvene blagodeti.

Potapanjem stopala u toplu vodu mnogi posežu kada dugo stoje ili hodaju u nekom dužem vremenskom periodu. Ipak, ova jednostavna praksa može pomoći u poboljšanju cirkulacije, iblažavanju bolova i smanjenu stresa, piše "Only my health".

1. Odaberite preciznu temperaturu

Temperatura vode igra ključnu ulogu u tome koliko će vaše stopalo biti efikasno. U idealnom slučaju, voda treba da bude topla, ali ne previše vruća, najbolje oko 38 do 43 stepeni. Razlog zašto ne treba da bude toplija, jeste da izuzetno vruća voda može da isuši vašu kožu, dok mlaka voda neće biti toliko efikasna u opuštanju mišića.

2. Dodajte so za opuštanje mišića

Epsom so ili magnezijum sulfat, odličan je dodatak namakanju stopala. Prema studiji iz 2019. godine, apsorpcija magnezijuma kroz kožu može pomoći u smanjenju upale i bolova u mišićima. Ako patite od bolnih stopala, otoka ili grčeva, dodavanje pola šolje epsom soli u lavor tople vode može napraviti osetnu razliku. Ostavite stopala uronjena oko 15 do 20 minuta.

3. Koristite eterična ulja za dobrobiti aromaterapije

Možete dodati nekoliko kapi esencijalnih ulja u lavor u koji ste potopili stopala da poboljšate iskustvo. Prema studiji iz 2021. godine, otkriveno je da ulje lavande smanjuje stres i anksioznost, dok ulje peperminta pruža efekat hlađenja koji pomaže u ublažavanju umora stopala. Jednostavno - dodajte tri do pet kapi željenog eteričnog ulja u vodu i dobro promešajte pre nego što natopite stopala.

svrab stopala Foto:Shutterstoc

4. Držite peškir i hidratantnu kremu pri ruci

Posle namakanja stopala, važno je da ih dobro osušite, posebno između prstiju, kako biste sprečili gljivične infekcije. Pošto topla voda može ukloniti vlagu sa kože, nanošenje kvalitetne hidratantne kreme ili kreme za stopala posle toga pomaže da stopala budu mekana i hidrirana. Ako imate suve ili ispucale pete, razmislite o upotrebi guste kreme ili vazelina.

5. Pokušajte da dodate sirće za detoksikaciju i kontrolu mirisa

Jabukovo ili belo sirće je odličan dodatak namakanju stopala, posebno ako se borite sa manje lepim mirisom stopala ili gljivičnim infekcijama. Sirće ima antibakterijska svojstva koja pomažu u uklanjanju bakterija koje izazivaju miris, a istovremeno omekšava grubu kožu. Dodajte malo sirćeta u toplu vodu i potopite stopala na 20 minuta.

6. Masirajte stopala za dodatnu relaksaciju

Da biste maksimalno natopili stopala, odvojite nekoliko minuta za masažu stopala posle toga. Koristite palčeve da nežno pritiskate različite delove stopala, posebno pete. Ovo ne samo da poboljšava cirkulaciju, već i poboljšava opuštanje. Ako želite temeljniju masažu, razmislite o korišćenju valjka za stopala ili teniske lopte da biste ublažili napetost u tabanima.

7. Neka to postane rutina za dugoročne koristi

Iako je povremeno namakanje stopala odlično, pretvaranje u redovnu naviku može pružiti dugoročne koristi. Potapanje stopala dva do tri puta nedeljno može pomoći kod hroničnog bola, poboljšati cirkulaciju i održati kožu zdravom. Ako ste neko ko dugo i često stoji ili pati od nelagodnosti u stopalima, uključivanje ove prakse u rutinu, može napraviti značajnu razliku.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Vežbe koje "brišu" celulit sa butina: Zablistajte na plaži u najboljem izdanju

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje