Moja mama godinama jutro započinje kašikom ovoga: Svi joj daju bar deceniju manje, a evo šta nauka misli

K. M.
K. M.  
  • 0

Ako vam kažem da moja mama ne konzumira alkohol skoro nikad, ne puši, zdravo se hrani, ustaje u 5, šeta mnogo i jedini porok su joj slatkiši - koje takođe pravi sama i to uz minimalnu količinu šećera, pretpostavili biste da je to dovoljno da i sa 54 godine ima svega nekoliko bora, savršen ten, nula posto botoksa, čak iako je pre nekoliko meseci je saznala sa anti-age kremu i serum?

Pa verovatno da svi ovi aspekti njene rutine, koju pokušava neumorno da nemtne i meni i sestri, jesu umnogome "ključ" njenog izgleda. Pre svega nekoliko meseci je svratila kod mene na posao i prvo pitanje moje koleginice bilo je "koliko ti mama ima godina", a zatim konstatacija "deluje bar deceniju mlađe".

Tad sam se našalila kako nam je takva genetika, a onda sam se malo dublje zamislila i skoro posramljeno priznala da su ipak doprinele i sve pomenute stavke koje ja toliko dugo odbijam da prihvatim.

2019464363 Foto:Shutterstock

Možda ne pušim, ali čaša vina ili proseka su ono čemu se često najviše radujem posle napornog dana. Moja mama umesto toga pije šejk od voća i povrća, sa dodatkom semenki. Čak je i moja šestogodišnja ćerka uz nju naučila koje semenke su dobre za srce i stavlja ih u svoj jogurt dok usput i mene podseća da ih dodam.

Što se tiče ishrane - i meni i njoj je kuvano najbitnije, jednako se trudimo da kuvamo sveže i "domaće" namirnice. S malom razlikom što mama ne jede ljutu i začinjenu hranu, a meni su chili flakes obavezni dodatak u skoro svakom jelu.

Ipak, najveću razliku čine naše jutarnje navike. Ja se držim aktuelnih trendova - preko imuno bustera do tople limunade s kolagenom, u zavisnosti od toga kako mi počne jutro ili šta mi novo Tiktok ponudi. A s obzirom da se sve teže budim i dok jednom rukom perem zube drugom navlačim pantalone, sve manje vremena imam i za onu obaveznu čašu vode.

S druge strane, mama redovno ustaje u 5 - a prvo što uzima ujutru su kašičica meda i kašika maslinovog ulja. Nju nisu influensovali fitnes instruktori, ona je poslušala savet starih Grka. Da, dobro ste čuli.

Pre nekoliko godina je povremeno počela da uzima kašiku maslinovog ulja, a onda je na moru u Grčkoj razgovarala sa starcima koji su je otkrili da je to jedna od navika koje se nikada ne bi odrekli. To je bilo dovoljno da već skoro 10 godina započne jutro baš na ovaj način.

A u čemu joj je sve pomoglo? Pa pored mladolikosti, sjajne kože, lepog tena i manjka bora, iskreno ne pamtim kada je bila prehlađena.

Međutim, ovu naviku nisam uspela sama da usvojim, niti sam verovala da to u Srbiji iko radi - ali me je razuverila naša misica, Aleksandra Rutović, koja je u izjavi za naš portal otkrila da njen nutricionista savetuje upravo maslinovo ulje, ali ne samo ujutru:

" Svako jutro počinjem s dva napitka, a to su maslinovo ulje s limunom i kurkuma sa medom - otkrila nam je ona, pa istakla da su ova dva napitka deo i njene večernje rutine".

Šta kaže nutricionistkinja?

Kako me je sve više zanimala uloga maslinovog ulja u čovekovom organizmu, zamolila sam Maju Babić, nutricionistkinju sa svetskim diplomama iz oblasti ishrane, Mayo Clinic i Harvard, da mi objasni.

"Uvođenje ekstradevičanskog maslinovog ulja u svakodnevnu rutinu, naročito ujutru na prazan stomak i uveče pred spavanje, predstavlja jedan od najjednostavnijih, ali veoma efikasnih načina da se unapredi opšte zdravlje. Ova praksa je podržana rezultatima istraživanja vodećih institucija kao što su Mayo Clinic i Harvard School of Public Health", navodi ona.

Ona se osvrnula i na studije pomenutih institucija:

"Prema podacima Mayo Clinic, mononezasićene masti u maslinovom ulju doprinose smanjenju nivoa LDL (lošeg) holesterola i povećanju HDL (dobrog) holesterola, što utiče na smanjenje rizika od srčanih oboljenja. Dok prema studiji iz 2033. godine Harvard univerziteta, redovna konzumacija maslinovog ulja povezana je sa 28% nižim rizikom od smrtnosti izazvane demencijom", navodi Maja, pa dodaje da maslinovo ulje sadrži polifenole i jedinjenje oleokantal koje ima prirodna antiinflamatorna svojstva, te štite od upala.

A kako se pravilno konzumira?

"Maslinovo ulje podstiče lučenje žuči i poboljšava varenje masti, što može biti od velike koristi kod osoba sa zatvorom i neredovnom stolicom", kaže Maja, pa navodi recept za jutarnju napitak:

  •  1 kašika ekstradevičanskog maslinovog ulja
  • 1 kašika svežeg limunovog soka

Priprema i upotreba:

"Pomešajte sastojke u čaši i popijte odmah nakon buđenja, na prazan stomak. To je najsigurniji način da se iskoriste njegovi blagotvorni efekti", podvlači Maja.

Za one koji imaju osetljiv želudac, nutricionistkinja savetuje drugačiju primenu.

"Počnite sa pola kašike maslinovog ulja i postepeno povećavajte dozu u narednim danima. Posmatrajte kako vaše telo reaguje i prilagodite unos u skladu sa tim. Ovaj napitak je posebno koristan kod problema sa varenjem i zatvorom, ali nije zamena za medicinsku terapiju ili uravnoteženu ishranu", akcentuje ona.

Da li se maslinovo ulje uzima i uveče?

Maslinovo ulje, Olive oil Foto: Valentyn Volkov/Shutterstock

"Uzimanjem maslinovog ulja uveče postižu se drugačiji efekti – relaksacija organizma, regeneracija i podrška varenju", kaže nam Maja.

Poboljšava kvalitet sna: Maslinovo ulje doprinosi balansu hormona i regulaciji apetita, što pozitivno utiče na kvalitet sna. Njegov unos pred spavanje može pomoći u sprečavanju noćne gladi i podsticanju dubljeg odmora.Olakšava varenje nakon večere: Blagotvorno deluje na varenje tokom noći, posebno kod osoba sa osetljivim digestivnim traktom.

Podržava ćelijsku regeneraciju: Antioksidansi u maslinovom ulju pomažu obnovi ćelija i bore se protiv oksidativnog stresa tokom noćnog odmora.

Kako konzumirati maslinovo ulje uveče

"Popijte pola do jedne kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja 30 do 60 minuta pre spavanja Po želji ga možete razblažiti u mlakoj vodi. Takođe, može se koristiti kao deo lagane večere – na primer, kao dresing za povrće ili salatu", savetuje Maja.

Napomena: Osobe koje imaju probleme sa refluksom trebalo bi da izbegavaju veće količine pre spavanja.

Kvalitet i preporučena dnevna količina

  • Uvek koristite ekstradevičansko, hladno ceđeno maslinovo ulje
  • Dnevno je dovoljno konzumirati jednu do dve kašike (15–30 ml)
  • Idealno je podeliti unos: jedna kašika ujutru, jedna uveče

Šta kaže nauka o maslinovom ulju

​Konzumacija maslinovog ulja je predmet brojnih naučnih istraživanja koja su ispitivala njegove zdravstvene koristi. Ja sam izdvojila nekoliko relevantnih studija koje pružaju uvid u efekte maslinovog ulja na zdravlje:​

Smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti:

Studija objavljena u Journal of the American College of Cardiology analizirala je podatke iz dve velike kohortne studije u Sjedinjenim Američkim Državama. Rezultati su pokazali da je unos više od 7 grama maslinovog ulja dnevno povezan sa smanjenjem rizika od kardiovaskularnih bolesti za 19%. ​

Istraživanje objavljeno u BMC Medicine otkrilo je da povećanje unosa ekstra devičanskog maslinovog ulja za 10 grama dnevno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti za 10% i ukupne smrtnosti za 7%.

Uticaj na zdravlje creva:

Pregled objavljen u Nutrition Reviews istraživao je uticaj ekstra devičanskog maslinovog ulja na crevnu mikrobiotu i intestinalno zdravlje. Studija sugeriše da komponente maslinovog ulja mogu pozitivno uticati na sastav crevne mikrobiote, što može imati povoljne efekte na kardiovaskularno, metaboličko i kognitivno zdravlje. ​

Studija objavljena u Food & Function pokazala je da polifenoli iz ekstra devičanskog maslinovog ulja mogu biti direktno apsorbovani u crevima, što potencijalno doprinosi zdravlju crevne mikrobiote.

Maslinovo ulje, začinsko bilje Foto: Shutterstock

Prevencija dijabetesa tipa 2:

Studija PREDIMED, objavljena u The New England Journal of Medicine, pratila je učesnike koji su pratili mediteransku ishranu obogaćenu ekstra devičanskim maslinovim uljem. Rezultati su pokazali 40% smanjenje incidencije dijabetesa tipa 2 u poređenju sa kontrolnom grupom. ​

Smanjenje rizika od neurodegenerativnih bolesti:

Istraživanje sprovedeno na Harvardu otkrilo je da osobe koje konzumiraju više od pola kašike maslinovog ulja dnevno imaju 19% manji rizik od smrti uzrokovane neurodegenerativnim bolestima, poput Alchajmerove bolesti. ​

Uticaj na dugovečnost:

Studija objavljena u Journal of the American College of Cardiology pokazala je da je veći unos maslinovog ulja povezan sa smanjenjem rizika od ukupne smrtnosti za 19%.

Ipak, iako postoje tvrdnje da konzumacija maslinovog ulja na prazan stomak može imati dodatne zdravstvene koristi, trenutno nema dovoljno naučnih dokaza. Većina istraživanja fokusira se na ukupni unos maslinovog ulja tokom dana, bez obzira na vreme konzumiranja. Stoga, uključivanje maslinovog ulja u ishranu, bez obzira na doba dana, može doneti navedene zdravstvene koristi.​

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Bili smo na degustaciji maslinovog ulja, kako da prepoznate ono pravo

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje