
Rođena iz čuda! Prva beba u Britaniji iz presađene materice, novi početak i nada za hiljade žena
U svetu koji i dalje često sputava žene fiziološkim granicama, medicina je još jednom pokazala da ne postoje barijere koje upornost, znanje i ljubav ne mogu da sruše. Prva uspešna transplantacija materice u Velikoj Britaniji 2023. godine donela je ne samo novu stranicu u istoriji reproduktivne medicine, već i život – mali, nežni, ali snažni dokaz da se nemoguće može ostvariti. Ova priča nije samo o medicinskom čudu, već o sestrinskoj ljubavi, strpljenju i verovanju u budućnost.
"Dar koji ne možete ni da zamislite": Istorijska pobeda nauke i porodice
Mala Ejmi Izabel Dejvidson prva je beba rođena u Velikoj Britaniji nakon transplantacije materice – uspeha koji je došao posle 25 godina mukotrpnog istraživanja. Njena majka, Grejs Dejvidson, imala je samo jednu želju – da postane majka, uprkos tome što je rođena bez materice.
Grejs (36), nutricionistkinja u Nacionalnoj zdravstvenoj službi, rođena je sa retkim stanjem poznatim kao Majer-Rokitanski-Kister-Hauserov sindrom (MRKH), koji pogađa jednu od 5.000 žena. Iako njene jajnike nisu zahvatile promene, materica joj je bila nerazvijena ili potpuno odsutna.
Transplantacija iz ljubavi: Kada sestra postane životni darodavac
U februaru 2023. godine, Grejs je podvrgnuta pionirskoj operaciji transplantacije materice. Donorka? Njena rođena sestra Ejmi Pardi (42), bivša učiteljica i majka dvoje dece. “Nije bilo dileme”, izjavila je Ejmi. “Znale smo odmah da ćemo sve uraditi za Grejs.”

Nekoliko meseci nakon operacije, jedan od sedam embriona – prethodno kreiranih putem vantelesne oplodnje – uspešno je usađen u novu matericu Grejs Dejvidson. Devojčica Ejmi, nazvana po svojoj tetki i hirurškinji Izabel Kirogi, rođena je 27. februara carskim rezom u bolnici Kraljice Šarlote i Čelsi u Londonu.
„Ne mogu da verujem da je stvarna“
„Bila sam u šoku kada sam je prvi put uzela u naručje“, rekla je Grejs. „Dobili smo najveći poklon koji smo mogli da zamislimo. Znala sam da je naša, ali mi je bilo teško da poverujem. Kao da je naša porodica sada kompletna.“
Njen suprug Engus (37), finansijski radnik, dodao je: „Kada je stigla, oboje smo se raspali u suzama. Celi tim lekara i medicinara koji su nas pratili tokom celog procesa bio je tu. Bilo je to kao eksplozija ljubavi i zahvalnosti.“
„Nadali smo se tiho“: Put dug deset godina
Par se deceniju borio sa nadom, neizvesnošću i spremnošću na sve prepreke. “Uvek smo imali tihu nadu,” rekla je Grejs. “Dugo smo čekali, ali nismo zaista poverovali dok je nismo ugledali.”
Ejmi je rođena ranije od predviđenog termina, težila je 2 kilograma, i na početku se borila sa blago izraženom žuticom, ali se brzo oporavila. “Sada se sama budi kada je gladna, što je divno,” rekla je Grejs.
Vizija budućnosti: Još jedna beba – i još više nade
Par već razmišlja o drugom detetu, nadajući se da će njihova priča inspirisati i druge. „Svakako želimo još jedno dete,“ kaže Grejs. „Sada kad znamo da je moguće, lakše je verovati.“
Sestra Ejmi nije bila prisutna na porođaju, ali je bila na vezi. “Gledati kako Grejs i Engus postaju roditelji – to je neprocenjivo,” rekla je.

Godine truda iza uspeha: Nauka i humanost u službi života
Profesor Ričard Smit, koji je proveo 25 godina istražujući transplantaciju materice, nije krio emocije. “Neverovatno je. Posle svih ovih godina – imamo bebu. Malu Ejmi Izabel. Za sve nas koji smo radili na ovom – bilo je mnogo suza. Ovo je dokaz da transplantacije materice funkcionišu.”
Uz Grejs, još tri žene u Velikoj Britaniji su dobile materice od preminulih donora, a svi organi funkcionišu normalno. Fondacija Womb Transplant UK, koju je profesor Smit osnovao, ima dozvolu za još 10 transplantacija od preminulih i 5 od živih donora.
Cena nade: Koliko vredi jedno novo srce porodice?
Transplantacija od živog donora košta oko 30.000 funti, dok ona od preminulog donora košta 25.000. Fondacija trenutno finansira ceo program – od operacionih sala do početne nege. IVF postupke plaćaju porodice, dok država preuzima brigu od trenutka kada trudnoća uspe.
Profesor Smit poručuje: „Cilj nije transplantirati matericu – cilj je rođenje deteta. I sada, konačno, imamo dokaz da je to moguće. Nadamo se da će ovo postati standardna, dostupna procedura, uz podršku države.“
(Ona.rs/ Mirror)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sve što je potrebno da znate o prevenciji raka dojke
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.