
Očaj ili zločin? Žena sama abortirala u 26. nedelji kod kuće i u rancu odnela fetus u bolnicu, sad joj se sudi
U svetu koji je tokom pandemije kovida već bio prepun straha, izolacije i neizvesnosti, odvijala se priča koja je tek sada ugledala svetlost dana.
Naime, u Velikoj Britaniji, jedna žena je optužena da je ilegalno prekinula trudnoću u poodmaklom stadijumu, a potom fetus stavila u ranac i odnela ga u bolnicu, tvrdeći da je doživela spontani pobačaj.
Ovaj slučaj otvara brojna etička, pravna i medicinska pitanja – od pristupa abortusu u vanrednim okolnostima, do odgovornosti pojedinca prema životu koji nosi. Takođe baca svetlo na to koliko je pandemija promenila pristup zdravstvenim uslugama i koliki su rizici kada se medicinske procedure izvode bez nadzora lekara.
Ilegalan abortus kod kuće
Nikol Paker (41), kako navodi tužilaštvo, popila je lekove za abortus kod kuće tokom zatvaranja zbog kovida, u novembru 2020. godine. Tada je bila u oko 26. nedelji trudnoće – daleko iznad zakonski dozvoljene granice za kućni prekid trudnoće, koja u Velikoj Britaniji iznosi 10 nedelja, a maksimalno 24 nedelje u posebnim slučajevima i pod medicinskim nadzorom.
Dolazak u bolnicu sa fetusom u rancu
Dan nakon što je uzela lekove, Paker je došla u bolnicu Čelsi i Vestminster sa fetusom u rancu. Medicinskoj sestri je rekla da misli da je imala spontani pobačaj i da je bila trudna između 16 i 18 nedelja, a kasnije je tvrdila da je bila u desetoj nedelji trudnoće.
Obdukcijom je utvrđeno da je fetus bio zdrav i u 26. nedelji razvoja.

Jezive pretrage na internetu
Tokom boravka u bolnici i neposredno pre toga, Paker je na internetu pretraživala:
„Da li se može otkriti mifesopron?“
„Da li se u Velikoj Britaniji može otkriti pilula za abortus?“
„Da li je kućni abortus efikasan do 12 nedelja?“
„Granica za abortus UK“
„Šta raditi sa fetusom ako se desi kasni spontani pobačaj kod kuće?“
„Može li otac da odnese fetus u bolnicu u UK?“
Ove pretrage, kako je rekla tužiteljka Aleksandra Feliks, ukazuju da je Paker znala da nosi fetus stariji od 10 nedelja – iako je tvrdila suprotno.
Kontakt sa klinikom „Mari Stopes“
Policija je nakon njenog hapšenja otkrila da je Paker 2. novembra 2020. kontaktirala kliniku za abortus Mari Stopes i zakazala telefonski razgovor, navodno jer se tako brže dolazilo do konsultacije nego putem video poziva. Već sledećeg dana imala je celokupnu konsultaciju sa medicinskom sestrom, nakon čega su joj poštom poslati lekovi mifepriston i misoprostol.
Na dan kada je uzela makar prvi od tih lekova, pregledala je stranicu pod nazivom:
„Medicinski abortus od 10 do 24 nedelje – BPA“, i nastavila da pretražuje fraze poput:
„Abortus kod kuće u 15. nedelji“
„Medicinski abortus između 13 i 24 nedelje“.
Šokantna odbrana
Uprkos dokazima, Paker negira krivicu za "nezakonito uzimanje otrova ili drugog štetnog sredstva s ciljem izazivanja pobačaja". Tvrdila je da nije znala da je trudna duže od deset nedelja, i da je lekove uzela tek četiri dana nakon što je saznala da je u drugom stanju.
Sudski proces u toku – da li je posredi očajnički potez ili svesna odluka?
Dok traje suđenje pred Sudom u Ajlvortu, javnost je podeljena. Neki slučaj vide kao hladnokrvnu zloupotrebu zakona, dok drugi ističu da bi Paker možda zaista mogla biti žena u očaju, suočena sa strašnim uslovima i izolacijom tokom pandemije.
Sudski epilog se još čeka, a do tada ostaje pitanje: koliko sistem brine o ženama u kriznim situacijama i gde je granica između prava i posledica kada se stvari otrgnu kontroli?
(Ona.rs/The Sun)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Sve što je potrebno da znate o prevenciji raka dojke
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
struchnyakowsky
abortus nije zaštita od neželjene trudnoće
Podelite komentar