"Noge su mi bile kao peraja!" Rekli su mu da je virus, a nestao mu je pršljen: Sada ima još godinu dana života
Mart je prvo mislio da ima išijas, pa virus. Danas zna da bol nije bio slučajan – i da bez hitnog pregleda više ne bi mogao da hoda.
Mart Rou (62), otac iz Engleske, kaže da mu se činilo da hoda „kao u perajima“, kad su mu stopala počela da trnu i gube osećaj. Bol u leđima bio je oštar, uporan, sveprisutan – ali lekar opšte prakse je tvrdio da se radi o „nekom virusu“.
Danas, nekoliko godina kasnije, Mart zna da nije imao virus. Imao je neizlečivu bolest koštane srži – mijelom. Njegov jedan pršljen je doslovno nestao, kičma mu je popucala na četiri mesta, a život je u trenu postao borba protiv paralize i smrti.
Bol koji nije prestajao
Bilo je leto 2020. kada je Mart prvi put osetio „pecanje“ u gornjem delu leđa. Mislio je da je u pitanju išijas, uklješten nerv ili umor. Posetio je čak i kiropraktičara, ali bol je bio toliko jak da nije mogao da legne na sto. Sledeća stanica bio je porodični lekar, koji mu je saopštio: „To je virus, proći će.“
Ali nije prošlo.
Noge su mu postajale sve utrnulije. Počeo je da oseća da mu stopala „iznutra gore“, iako su spolja bila topla. Gubio je osećaj u nogama, a trnjenje se širilo ka grudima.
Nestali pršljen i hitna dijagnoza
Tek posle hitnog snimanja i dodatnih analiza, došao je pravi šok: jedan pršljen (T3) u njegovoj kičmi bukvalno je nestao. Diskovi su se urušili, a četiri frakture na leđima pretili su potpunom paralizom.
Dalje analize pokazale su da Mart boluje od mijeloma, vrste raka koji nastaje u koštanoj srži i koji može da „pojede“ kosti iznutra, do mere da jednostavno – nestanu. Bolest je neizlečiva, ali se može držati pod kontrolom.
"Sedeo sam sam u bolničkoj sobi, zbog kovid mera, i razmišljao – kako da ovo kažem svojoj ženi i ćerki? Samo sam mislio: 'Umreću'."
Zašto i kako može „nestati“ pršljen?
Kod obolelih od mijeloma, ćelije raka razgrađuju koštano tkivo, naročito u kičmi, rebrima i karlici. To može dovesti do:
- pucanja pršljenova
- urušavanja diskova
- nestanka čitavih delova kičmenog stuba
Ovakve promene se često pogrešno pripisuju običnim bolovima u leđima ili godinama. Mijelom je podmukao jer su simptomi nonspecifični – zamor, bolovi, utrnulost – i često se otkrije prekasno.
Procenjuje se da svaki četvrti slučaj mijeloma bude pogrešno dijagnostikovan u početku.
„Nosio sam oklop 14 nedelja i učio da hodam ispočetka“
Mart je naredne mesece proveo sa specijalnim orto-protezama na leđima, koje naziva „svojim oklopom kornjače“. Hodao je pomoću hodalice, izgubio je mišićnu masu, a zatim prošao kroz hemoterapiju, zračenje i transplantaciju matičnih ćelija.
U tom periodu preživeo je:
- krvne ugruške
- pad imuniteta
- istovremenu infekciju kovidom, RSV-om i gripom A i B
Ali uprkos svemu – Mart je danas u remisiji. I ima jasan cilj: da doživi 100 godina.
Živi za svaki dan – i upozorava druge
Mart danas vodi kampanju „Prepoznaj simptome mijeloma“ u saradnji sa Myeloma UK, kako bi pomogao drugima da ne ignorišu signale koje im telo šalje.
„Možete da mislite da je to virus, išijas, umor. Ali ako bol ne prolazi – proverite. Danas sam ovde jer sam poslušao intuiciju i nisam se zadovoljio površnom dijagnozom.“
On svakog dana zapisuje temperaturu, pritisak, ishranu i simptome. I dok mu terapija još traje, kaže da „živi svoj najbolji život“. Nedavno se oženio svojom partnerkom Kejli i planira putovanje u Dubai za njen 40. rođendan.
(Ona.rs / Mirror)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Oko jedne stvari su se svi složili: Pitali smo sugrađane koji je najbolji lek protiv virusa
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.