Studija pokazuje da je jedna vrsta hleba dobra za snižavanje holesterola i gubitak težine: Da li je volite?
Opšti je savet da se hleb izbaci iz konzumacije ili da ga, ako baš ne možemo bez njega, koristimo što manje možemo. Ipak, pojavila se jedna naučna studija rađena u Španiji koja kaže da je poželjno jesti hleb jer može da pomogne u gubljenju težine i snižavanju holesterola.
Španska fondacija za ishranu je objasnila da različite vrste hleba nude zdravstvene beneficije i da su vrste raži posebno dobre za vas.
- Raženi hleb se ističe po niskom sadržaju masti: 3,3 grama na 100 grama proizvoda, što ga čini korisnim za one koji žele da izgube težinu ili smanje unos kalorija. Pored toga, njegova vlakna nam pomažu da se osećamo punije i poboljšavaju varenje. Isto tako pomaže u eliminaciji "lošeg" holesterola, poznatog kao LDL holesterol, čime se sprečavaju kardiovaskularni problemi održavajući arterije čistima - piše u studiji.
Zašto je dobar raženi hleb?
Raženi hleb je bogat fosforom, koji jača kosti i zube, koristan kako za starije tako i za one koji su još u razvoju. Takođe, sadrži minerale kao što su gvožđe, kalcijum, selen i natrijum, zajedno sa zdravim masnim kiselinama. Sve ovo jača imuni sistem i poboljšava metabolizam, što može biti veoma korisno za vegetarijansku ili vegansku ishranu.
Utvrđeno je da kad jedemo raženi hleb, nivo šećera u krvi sporije pada, što je jako pozitivno za naše zdravlje, piše "Get surrey".
Zdravstveni stručnjaci kažu da je raženi hleb pogodan za dijetu za mršavljenje koja se može jesti svakodnevno, ali ne u prevelikim količinama. Raženo testo koje se koristi za pečenje raženog hleba je bogato bakterijama mlečne kiseline. Pored fermentacije testa, ove bakterije takođe modifikuju bioaktivna jedinjenja koja se nalaze u raži. Oni proizvode aminokiseline razgranatog lanca i male peptide koji sadrže aminokiseline, za koje se zna da, između ostalog, utiču na metabolizam insulina. Mnoga jedinjenja koja se nalaze u raži prerađuju se od strane crevnih bakterija pre nego što ih telo apsorbuje.
Nemojte da vas zavaraju napisi "visoka vlakna" na pakovanju hleba, prag za ovu tvrdnju je nizak i iznosi samo oko 6 g/100g. Umesto toga, pazite na odnos ugljenih hidrata i vlakana (C:F) i da je on manji od 5:1. Istraživanja su pokazala da u poređenju sa hlebom od integralnog pšenice, čini se da raž proizvodi bolje metaboličke i mikrobiomske reakcije i da vas duže drži sitim.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Probali smo 'leba, masti i aleve paprike, a osladili se i salčićima: Ništa bez prave domaće hrane
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.