Zašto patrijarh Pavle nikada nije obavljao venčanja i sahrane: Verovali ili ne, ovo je bio pravi razlog

M. M.
M. M.  
  • 3

Naš veliki patrijarh Pavle, koji je vodio Srpsku pravoslavnu crkvu od 1990. do svoje smrti 2009. godine, bio je duboko poštovan i voljen, ne samo od vernika, već i od šire društvene zajednice. Njegova smernost, skromnost i posvećenost veri bili su izuzetni u svetu u kojem su često dominirali bogatstvo, moć i površne predstave o religiji.

Patrijarh Pavle nije bio samo duhovni lider, već i simbol moralnih vrednosti koje je unosio u svakodnevni život ljudi. Njegove reči bile su mudre, ali još značajnija bila su dela koja je sprovodio. Patrijarh Pavle je prepoznatljiv po tome što nije tražio pažnju za sebe, već je živio život u skromnosti i službi vernicima.

Patrijarh Pavle Foto: Profimedia/AFP

Među mnogim neobičnostima u njegovom životu bila je i činjenica da nije venčavao parove, niti učestvovao u obredima sahrana, iako je to praksa koju obično vrše visoki crkveni zvaničnici. Ovaj njegov stav bio je temeljno vezan za duboko duhovno uverenje, koje je Patrijarh Pavle usmerio na vernost veri, skromnost i ponekad i na distancu od ljudskih emocija i tradicija. Da bismo bolje razumeli zašto patrijarh Pavle nije venčavao ni sahranjivao, potrebno je da dublje uđemo u njegovu filozofiju života i duhovno opredeljenje.

Ko je bio Patrijarh Pavle?

Patrijarh Pavle rođen je kao Gojko Stojčević u 1914. godini u Kućancima u Hrvatskoj. Iako je odrastao u običnoj porodici, od mladih dana pokazivao je duboku pobožnost i želju da služi Crkvi. Njegovo obrazovanje i monaški život započeli su u manastiru, a tokom godina proveo je mnogo vremena u svetu monaštva, učeći od starih učitelja i samospoznajući prirodu života i vere. Njegov monaški put ga je odveo na visoke crkvene položaje, ali njegova jednostavnost i ljubav prema vernicima su ostali nepromenjeni.

Tokom svoje službe kao patrijarh, Pavle je bio poznat po tome što je izbegavao luksuz i javnu pažnju. Voleo je da se povuče iz vanjskih obaveza, kako bi se posvetio duhovnom životu i pomaganju narodu, kroz molitve, savete i posete crkvama i manastirima. Veoma je poštovao tradiciju, ali istovremeno nije bio sklon formalizmu i pretjeranoj ceremonijalnosti.

Venčanje i sahrana kao privilegija

Jedna od najzanimljivijih odluka Patrijarha Pavla bila je njegova distanca prema obredima venčanja i sahrane. Iako je bio najviši crkveni zvaničnik, poznat je po tome što je odbijao da venčava parove ili obavlja sahrane, čak i kada su u pitanju bili vrlo visoki državni zvaničnici. To uključuje i situaciju sa srpskim premijerima, ministrima, ali i prijateljima i bližim poznanicima.

Razlog za ovu praksu leži u njegovoj filozofiji o svetosti tih činova. Patrijarh Pavle je smatrao da venčanje i sahrana nisu samo društvene ceremonije, već duboko duhovni obredi koji podrazumevaju posebnu odgovornost i privilegiju. U njegovim očima, ovakvi obredi trebali su biti reservedni za najuzvišenije duhovne zajednice, kao što su kraljevske i carske porodice. Ovaj stav bio je utemeljen u njegovom uverenju da Crkva treba da čuva svoju svetost i da ne smije biti razvodnjena populizmom i političkom korektnošću.

Isto je primenio i njegov prethodnik, patrijarh German, koji je, poput Pavla, odbijao da venčava i sahranjuje, smatrajući da bi se takvi obredi trebali poštovati kao retki i posebno značajni trenuci. Smatrali su da bi time sačuvali duhovnu vrednost tih obreda i dali im odgovarajuću težinu, bez previše uplitanja političkih i društvenih pritisaka.

Teološko opravdanje i lični izbor

Za Patrijarha Pavla, vera nije bila nešto što je trebalo biti prikazivano ili iskorišćavano za ličnu ili društvenu korist. To je bio izbor života koji je podrazumevao duboku odanost veri i njenom čistom značaju. Venčanje i sahrana su obredi koji obeležavaju ključne trenutke u životu i smrti, a Patrijarh Pavle je smatrao da ih treba obavljati sa maksimalnom pažnjom i posvećenošću. Ovaj pristup mogao je da se protumači i kao želja za očuvanjem svetosti tih činova, kako bi oni zadržali svoje duhovno značenje i ne postali samo javne ceremonije.

Patrijarh Pavle je ostao upamćen ne samo kao vođa Crkve, već i kao moralna i duhovna figura koja je živela onako kako je govorila. Njegova odluka da ne venčava i ne sahranjuje bila je dosledna njegovoj filozofiji o svetosti Crkve i njenih rituala. Želeo je da zadrži njihovu ozbiljnost, ne dopuštajući da postanu deo svakodnevnog političkog života. Ovaj njegov pristup, uprkos tome što je izazivao zbunjenost kod mnogih, zapravo je bio odraz njegove duboke vere i posvećenosti Crkvi.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Uskršnja poslanica patrijarha Pavla

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike On

Komentari

  • Pitanje

    12. mart 2025. | 13:46

    Nije vencavao i sahranjivao dok je bio patrijarh jer patrijarh treba to da radi samo za monarha i njegovu porodicu - zna se koga sve. Moguce da je vencavao neke dok je imao nizi cin. Takva hijerarhija je u redu. Spram sveca i tropar. A sad moze patrijarh da vencava Balasevicevog sina... Nije vise to to. Kad si svakom dostupan, ono sto radis bise nije privolegija ni dostojanstvo.

    Podelite komentar

  • Zdravko

    12. mart 2025. | 13:07

    Ja ovo ne shvatam. Kakve veze ima politika sa vjenčanjima i sahranama? Sveštenici njegove crkve su vršili te obrede, znači li to da su griješili? Da ne trebaju ,,obični" ljudi da dobiju blagodat svete tajne vjenčanja? Da treba da se sahranjuju bez opela? A što bi se onda krštavali, pričešćivali? I to su svete tajne kao i vjenčanje... Siguran sam da je naš mudri patrijarh nešto drugo htio da kaže, a ne ovo što je preneseno u vašem glasilu...

    Podelite komentar

  • Olimpia

    12. mart 2025. | 16:58

    To nije u redu. Trebao je da obavlja svoje duznosti na vencanjima i sahranama. Velika njegova greska.

    Podelite komentar