Uša Vens je druga dama Amerike: Briljantna pravnica i prva Indijka na ovoj poziciji na meti užasnih kritika

J. V.
J. V.    ≫ 
  • 0

Dana 20. januara, na inauguraciji Donalda Trampa, nova druga dama Sjedinjenih Američkih Država, Uša Čilukuri Vens, privukla je pažnju svojom elegancijom i harizmom. Međutim, dok su mnogi hvalili njen izgled i pristup majčinstvu, talas kritika na društvenim mrežama otkrio je duboko ukorenjene predrasude i netrpeljivost prema njenom indijskom poreklu i hinduističkoj veri.

Inauguracija i kontroverze

Uša, supruga potpredsednika SAD Vensa, našla se u fokusu nakon što je Donald Tramp tokom ceremonije izjavio da bi je rado izabrao za svog potpredsednika, dodajući: "Pametnija je, ali redosled nasledstva ne funkcioniše tako". Uprkos ovim komplimentima, Tramp je odmah zatim potpisao izvršnu naredbu o redefiniciji prava na državljanstvo po rođenju, što je dodatno podstaklo kontroverze vezane za Ušino poreklo, veru i državljanstvo.

Na internetu su fraze poput "Uša Vens religija" i "Uša Vens državljanstvo" postale izuzetno pretraživane, otkrivajući podeljene stavove javnosti - od divljenja do ksenofobije.

Uša Vens Foto: Tanjug/AP

Rasistički komentari na društvenim mrežama

Na društvenim mrežama, posebno na platformi "X", pojavili su se brojni uvredljivi komentari. Korisnici poput @pigeonbear pisali su: "Hoće li uskoro krava ući u Belu kuću?", dok je @nxpoleon1234 dodao: "Naši preci se prevrću u grobovima". Slični komentari, prepuni rasizma i netrpeljivosti, nastavili su da se šire.

Ipak, nije sve bilo negativno. Mnogi su pohvalili Ušu kao simbol ostvarivanja američkog sna. Korisnik @persianjewess napisao je: "Džej Di Vens i Uša Vens su doslovno utelovljenje američkog sna. Dete rođeno u prikolici sa samohranom majkom zavisnicom i dete imigranata sada su potpredsednik i druga dama SAD".

Uša Vens Foto: Tanjug/AP

Prva Indijka i hinduistkinja na mestu druge dame

Uša Čilukuri Vens, advokatkinja i ćerka indijskih imigranata čiji su koreni iz sela Vadluru u indijskoj državi Andra Pradeš, postala je prva indijsko-američka i hinduistička druga dama SAD. Sa svojih 39 godina, ona je jedna od najmlađih koja je preuzela ovu ulogu, nakon Džejn Hadli Barkli, supruge potpredsednika Alben Barklija iz Trumanove administracije.

Dok neki njen uspeh vide kao inspiraciju, drugi ga koriste kao izgovor za širenje mržnje. Uprkos svemu, Uša nastavlja da bude simbol snage, elegancije i istrajnosti u suočavanju sa predrasudama. Njena priča, puna izazova i uspeha, ostavlja trag na savremenoj američkoj politici, istovremeno izazivajući duboku raspravu o inkluzivnosti i raznolikosti u društvu.

Ko je Uša Vens?

Uša Čilukuri Vens rođena je u radničkom predgrađu San Dijega, u Kaliforniji, kao ćerka indijskih imigranata iz države Andra Pradeš. Njeno detinjstvo obeležilo je odrastanje u skromnim uslovima, ali i velika posvećenost obrazovanju koja ju je kasnije dovela do prestižnih univerziteta i zavidne pravne karijere.

Uša je diplomirala istoriju na Univerzitetu Jejl, a potom je zahvaljujući stipendiji nastavila obrazovanje na Univerzitetu Kembridž, gde je stekla diplomu iz rane moderne istorije. Vratila se na Jejl kako bi doktorirala pravo i ubrzo se proslavila briljantnim akademskim rezultatima. Njene kolege i profesori opisivali su je kao vrhunsku studentkinju koja je uvek bila spremna da pomogne drugima. "Njene beleške s predavanja bile su savršeno organizovane, označene bojama, i uvek ih je delila sa svima", prisetio se jedan njen kolega.

Pravna karijera i profesionalni izazovi

Kao pravnica, Uša je radila na mnogim važnim slučajevima, uključujući one koji su se bavili pravima migranata, žena i slobodom medija. Do prošle godine bila je advokatica u renomiranoj firmi "Munger Tolles & Olson" iz San Franciska, poznatoj po progresivnim stavovima. U svom profesionalnom iskustvu sarađivala je i s uglednim pravnicima poput sudija Vrhovnog suda Breta Kavanoa i Džona Robertsa, koji su ključni predstavnici konzervativnog pravosuđa.

Privatni život i brak s Džej Di Vensom

Ušu često opisuju kao "stenu" na koju se njen suprug, Džej Di Vens, oslanja tokom svoje političke karijere. Njihova ljubavna priča započela je na Jejlu, a Džej Di je jednom prilikom rekao da je njegova supruga "genetska anomalija" zbog svoje briljantnosti i posvećenosti.

Iako nije ljubiteljka medijske pažnje, Uša je stala uz svog supruga na njegovoj inauguraciji, gde je Džej Di Vens preuzeo dužnost potpredsednika SAD. Tako je Uša, sa samo 39 godina, postala najmlađa druga dama Amerike od vremena Džejn Hadli Barkli, supruge potpredsednika Alben Barklija tokom Trumanove administracije.

Političke razlike i prilagođavanje novoj ulozi

Tokom godina, Ušini politički stavovi često su se razlikovali od stavova njenog supruga i Donalda Trampa. Nekada registrovana kao demokratkinja, ona se sada nalazi u konzervativnom političkom okruženju. Uprkos tome, njen doprinos u pravnoj oblasti i borba za ljudska prava ostaju neosporni.

Kao druga dama, Uša će se suočiti s izazovima koje donosi javna funkcija i pažnja medija. Njena posvećenost porodici i profesiji, međutim, nagoveštava da će se sa ovom novom ulogom nositi dostojanstveno i hrabro, baš kao i u dosadašnjem životu.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Šta je značio Melanijin šešir

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Ona