Umrla sam na trenutak, pa se vratila u život, ali slika koju sam tada videla i dalje me progoni

J. V.
J. V.  
  • 0

Priča Lise Smol, danas četrdesetjednogodišnje konobarice iz Belvju Floride, jedna je od onih koje deluju kao fikcija, ali su, nažalost, istinita svedočanstva o paklu zavisnosti, borbi za život i susretu sa nečim što mnogi nazivaju zagrobnim životom.

Pad u ponor

Godine 2008, kada je imala svega 24 godine, Lisa se nalazila u kandžama zavisnosti od droga i alkohola. Na vrhuncu svoje bolesti, trošila je i do 150 dolara dnevno na psihoaktivne supstance. Tokom jednog od brojnih kokainskih binga, iznenada je prestala da diše - dok su joj oči, prema rečima tadašnjeg dečka, ostale širom otvorene.

Njen partner je odmah započeo reanimaciju, u trajanju od oko 40 sekundi, nakon čega se Lisa vratila u život. Međutim, te iste večeri, doživela je drugi kolaps. Ponovo je prestala da diše. Ovoga puta, potražila je hitnu medicinsku pomoć.

Klinička smrt i "druga strana"

Lekari su kasnije potvrdili da je doživela respiratorni arest, stanje u kojem osoba prestaje da diše, ali joj srce i dalje kuca. U medicinskoj praksi, šanse za preživljavanje ovog stanja su male: istraživanja pokazuju da svega 16% pacijenata preživi narednih pet godina.

Uprkos tome, Lisa nije pretrpela trajna oštećenja. Oporavila se, a ono što pamti iz ta dva trenutka kada je "bila mrtva" opisuje kao nešto što je i dalje progoni.

- Odjednom sam se našla na ogromnoj livadi. Kraj mene je bilo drvo, a u daljini je stajao čovek u beloj tkanini. I još dalje more ljudi. Nisam ih mogla jasno videti, ali sam nekako znala da ih poznajem. Osećaj je bio neopisivo lep. Kao da sam doživela milijardu puta jaču euforiju.

Kod drugog kolapsa, dodaje, vratila se na to isto mesto: isto drvo, isti čovek, ista udaljena masa ljudi i isto preplavljujuće osećanje mira.

- Moj dečko mi je rekao da su mi oči bile otvorene sve vreme. Dakle, to nije bio san - tvrdi Lisa.

Lisa Smol Foto: Fejsbuk/Lisa Small

"Feniks iz pepela"

Iako je preživela iskustvo kliničke smrti, Lisa nije odmah promenila način života. Tek deset godina kasnije, 2018. godine, uspela je da postane trezna, nakon godina beskućništva, brojnih hapšenja i potpunog gubitka kontrole.

Procena je da je tokom 15 godina zavisnosti potrošila oko 40.000 dolara na kokain, heroin, alkohol, krek i sintetičku drogu poznatu kao "flaka". Najmračnije dane života opisuje ovako:

- Zavisnost je kao demon koji te drži. Moraš biti jači od njega. To je jama očaja.

Lisa Smol Foto: Fejsbuk/Lisa Small

Preobražaj kroz veru

Prekretnica za Lisu bila je vera i crkva, kojoj danas duguje život. Sa ponosom ističe da već šest godina živi u istoj kući. Ima tri mačke, a tvrdi da je životinje same pronalaze.

Ipak, najvažniji momenat u njenom oporavku bio je povratak sina u njen život. Ejden, danas dvadesetogodišnjak, radi kao domaćin u restoranu u kom Lisa konobariše.

- Moj sin sada živi sa mnom. Na Badnje veče se uselio. Prvi put u životu živimo zajedno. Trezna, osećam da mi se život ne samo preokrenuo za 180 stepeni, već za čitavih 360. Sve je drugačije.

Naučni pogled na "onostrano"

Ovakva iskustva kliničke smrti dugo su predmet naučnih istraživanja. Iako se srce zaustavi, najnovije studije ukazuju na to da mozak nastavlja da funkcioniše još neko vreme - čak i do sat vremena nakon prestanka dotoka kiseonika, u obliku povremenih električnih impulsa.

Ova otkrića podstakla su stručnjake da preispitaju tradicionalna pravila o tome kada se proglašava smrt – jer se pojedini pacijenti ipak mogu reanimirati i nakon što se mozak formalno „ugasi“.

Ipak, razlike postoje: klinička smrt (kada prestaje rad srca i disanje) se razlikuje od moždane smrti, kada osoba priključena na aparate više nema nikakvu moždanu aktivnost – što zakonski predstavlja smrt, iako srce može i dalje da kuca zahvaljujući mašinama.

Dok jedni stručnjaci smatraju da je reč o "poslednjem bljesku sećanja", drugi veruju da postoji i nešto više, ali nauka još nije pronašla definitivan odgovor.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Razlika između kome i moždane smrti: dr Mirko Jovanović odgovara na sva pitanja o transplantaciji

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Ona