
Nestanak Amelije Erhart možda nije misterija – već posledica manipulacije: Evo ko je stajao iza svega
Amelija Erhart, slavna pionirka avijacije i prva žena koja je preletela Atlantski okean, možda nije nestala samo u oblacima misteriozne avanture, već i u senci tuđih ambicija. Nova knjiga otkriva da je njen muž, izdavački mogul Džordž P. Putnam, zapravo igrao ključnu ulogu u podsticanju njenih rizičnih podviga — sve zarad lične koristi i promocije.
Autorka Lori Gven Šapiro u svojoj knjizi „Pilotkinja i šoumen: Amelija Erhart, Džordž Putnam i brak koji je stvorio američku ikonu“ ulazi duboko u kompleksan odnos ovog para, ukazujući na to da je Putnam, poznat kao "PT Barnum izdavaštva", koristio Erhart kao promotivni alat za svoje poslovne poduhvate.
„Putnam je bio vizionar u svetu prodaje knjiga, ali je često svoje autore gurao do krajnosti zarad publiciteta — a niko nije platio tu cenu više od Amelije“, piše Šapiro. „Njihovo partnerstvo bilo je ispred svog vremena i nesumnjivo je podržavalo njene velike snove, ali ju je isto tako podsticalo na sve opasnije poduhvate, što je doprinelo njenoj sve većoj nepromišljenosti – sve do poslednjeg leta.“

Erhart je postala globalna senzacija 1928. godine kada je kao prva žena preletela Atlantski okean — istina, tada samo kao putnica. Putnam, tada još u braku sa prvom ženom, bio je jedan od organizatora tog leta i odabrao je Erhartovu nakon intervjua, odmah prepoznajući njen potencijal. Po povratku, ponudio joj je pomoć u pisanju knjige po receptu koji je prethodno koristio s Čarlsom Lindbergom.
Tokom pisanja knjige, Amelija se uselila kod Putnama, a on se ubrzo razveo. Venčali su se 1931. godine, a samo godinu dana kasnije Erhart je postala prva žena koja je sama preletela Atlantik — na tom letu je oborila i rekord za najduži ženski let, kao i najkraće vreme prelaska okeana.
Njena slava porasla je do te mere da je postala gošća Bele kuće, gde je čak predložila prvoj dami Eleonori Ruzvelt da je provoza avionom. Usledili su brojni drugi rekordi i letovi, svaki ambiciozniji i opasniji od prethodnog.

Kulminacija njenih podviga desila se 1. juna 1937. godine, kada je sa navigatorom Fredom Nunanom krenula u pokušaj da postane prva žena koja je obletela svet avionom. Njihova ruta vodila ih je iz Kalifornije preko Miamija, Južne Amerike, Afrike, Indije i Jugoistočne Azije. Međutim, tokom leta iz Laea u Papui Novoj Gvineji prema ostrvu Hauland, izgubili su radio vezu.
Amelija Erhart i Fred Nunan nikada više nisu viđeni.
Dok svet već decenijama nagađa šta se zapravo dogodilo na tom kobnom letu, nova otkrića bacaju drugačije svetlo na Erhartinu priču — ne samo kao legendu neba, već i kao ženu koju su možda ambicije njenog muža vodile pravo u nestanak.
(Ona.rs/Dailymail)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pitali smo žene iz BEOGRADA da li bi oprostile PREVARU – a odgovori su VRHUNSKI (ANKETA)
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.