"Da li smo stigli?" – pitanje koje svako dete postavi roditeljima nakon samo sat vremena vožnje ka nekoj daljoj destinaciji.
Znamo da deca ne vole dugo sedenje u auto-sedištima, postaju nervozna i nestrpljiva, a psiholog je za "The Sun“ otkrio iznenađujući razlog zašto deca ne vole duga putovanja automobilom.
Rut Ogden, profesorka eksperimentalne psihologije sa Univerziteta u Liverpulu, dala je detaljan uvid u dečji mozak tokom dugih putovanja.
- Jedan od razloga je taj što se naše iskustvo menja s godinama, a to često dovodi do osećaja da vreme brže prolazi kako starimo. Svako trajanje vremena postaje manji deo našeg dotadašnjeg života - kaže profesorka.
- I tako petočasovno putovanje automobilom može da bude duže za jednog petogodišnjaka nego za 50-godišnjaka.
- Pored toga, deca nemaju razumevanje geografije kao odrasli, pa stoga ne mogu da je koriste kao marker vremena.
- Odsustvo ovog znanja kod dece znači da se više oslanjaju na odgovore odraslih o tome koliko je vremena ostalo kako bi procenili napredovanje u putu – kazala je profesorka Ogden.
Ova neizvesnost kod dece takođe ostavlja utisak da vreme sporo prolazi.
- Neznanje, neizvesnost i nedostatak kontrole uzrokuju da se dešavanja vuku i sporije odvijaju – objasnila je.
Dr Džejms Hind, statističar sa Univerziteta Notingem, napravio je šifru za predviđanje besa u kolima, a tačna formula bi mogla da pomogne da sprečimo ove neprijatnosti u kolima.
Možda je najbolje rešenje za sprečavanje nezadovoljstva kod dece tokom vožnje pravljenje čestih pauza kako bi svi "resetovali sat" i napunili baterije za nastavak puta.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Natalija Avemaria, vlasnica, osnivačica i dizajnerka brenda Dress me in denim
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.