
Ako niste bili dovoljno voljeni u detinjstvu, vaše telo to pokazuje na 3 načina u obliku ovih simptoma
Zlostavljanje i zanemarivanje dece doprinose traumi u detinjstvu, ali šta ako vas posledice toga prate u odraslo doba u obliku fizičke bolesti, pa telo pokazuje to na tri načina? Postoji naučna veza između bolesti i zlostavljanja i zanemarivanja u detinjstvu - bilo da je fizičko, emocionalno ili seksualno. Efekti viktimizacije su dalekosežni - posebno kada tortura počne pre sedme godine.
Sadašnja nauka pokazuje emocionalnu štetu kod osobe koja je detinjstvoproživela u adrenalinskom režimu borbe, bekstva ili zamrzavanja i kako trauma emocionalnog zanemarivanja utiče na njih sve do fizičkog manifesta. Studija negativnih iskustava iz detinjstva (ACE studija), najveća studija javnog zdravlja ikada urađena u Kaiser Permanenteu u San Dijegu, Kalifornija, traje od sredine 1990-ih.
Ona je ubedljivo povezala zlostavljanje u detinjstvu i porodičnu disfunkciju sa hroničnim bolestima, zloupotrebom supstanci i samoubistvom kasnije u životu. Na dnu teških priča o zlostavljanju i zanemarivanju nalaze se emocije koje osećamo kao rezultat ovih iskustava. Ali kakvu ulogu traumatizovane emocije igraju u bolestima?
1. Rečeno vam je da je bol samo u vašoj glavi
Ovo iskustvo je jedna od najfrustrirajućih stvari kroz koje možete proći. Kada vam doktor kaže da se ništa nije pojavilo na njihovim testovima a da pritom imate užasne bolove, osećate se odbačeno i nezbrinuto. Što je još gore, osećate se kao da vam govore da ste ludi.
Probali ste dijete, psihoterapiju, lekove na recept i mnoge druge stvari, ali postaje samo gore. Vaše telo ima sopstveni um i u sebi sadrži iskustva vašeg života. Pamti stvari na potpuno drugačiji način od vašeg uma.
Iako je koncept vašeg tela koje vam govori o nezadovoljenim emocionalnim potrebama složen, psihološka istraživanja sugerišu snažnu vezu između iskustava iz detinjstva, posebno nedostatka ljubavi i podrške, i kasnijih zdravstvenih ishoda, uključujući hronične bolesti, ali to nije jednostavna korelacija jedan na jedan. Studija iz 2019. pokazala je da se više radi o kumulativnom uticaju stresa i nedostatka zdravih mehanizama za suočavanje, a ne o direktnom signalu vašeg tela.
2. Imate bolesti povezane sa stresom kao što su migrene ili čirevi i ništa vam ne pomaže
Uobičajene bolesti i simptomi povezani sa stresom (posebno probavni poremećaji) mogu učiniti svakodnevni život noćnom morom.

3. Imate ogromnu anksioznost, strah i paniku za koje ne možete da pronađete uzrok
Toliko često se "trigerujete" da osećate kao da ste tempirana bomba. Ove emocije vas obuzimaju bez upozorenja. Često ne možete tačno da odredite šta se dogodilo, a ponekad je vrlo jasno. U svakom slučaju, osećate da ste pod njihovom vlašću.
Rečeno vam je da sve što možete da uradite su vežbe disanja da se smirite ili uzimate lekove za suzbijanje simptoma. Možda znate, a možda i ne znate da ove emocije troše vaš imunološki sistem i potencijalno doprinose bolesti.
(Ona.rs/Yourtango)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Prof. dr Branislav Milovanović sa Instiituta "Dedinje" o hroničnom umoru i postkovid sindromu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.