Žena rodila TUĐU BEBU: Učinjena greška kakve nema ni na filmu, niko ne bi ni saznao da se ovo nije desilo

J. V.
J. V.  
  • 0

Zamislite da devet meseci nosite život pod srcem, rodite dete... a onda saznate da ono nije genetski vaše. Ne, ov nije filmski zaplet, već stvarnost iz Brizbejna, koja trese medicinske i pravne temelje Australije. Jedna greška - ljudska, ali nesaglediva - mogla bi postaviti pravni presedan i zauvek promeniti način na koji se tretira roditeljstvo u postupcima vantelesne oplodnje.

Embrion zamenjen, dete rođeno

Australijska klinika Monash IVF, koja ima svoje centre širom zemlje, saopštila je da je usled ljudske greške došlo do zamene embriona, te je jedna žena iz Brizbejna neznajući iznela i rodila dete drugog para.

Problem je otkriven u februaru, kada su roditelji, nakon rođenja deteta, zatražili da svoje preostale embrione prebace u drugu kliniku. Tada je u njihovom odeljku za skladištenje pronađen jedan dodatni embrion, što je pokrenulo internu istragu. Ispostavilo se da su u stvari dobili pogrešan embrion - pripadao je drugom paru.

Klinika navodi da je "embrion drugog para greškom odmrznut i prenet ženi koja se porodila". Detalji o tome kako je došlo do takvog propusta nisu objavljeni.

Dete je rođeno prošle godine.

Ko su roditelji???

Stručnjakinja za pravo u oblasti surogat-majčinstva i donacije, Sara Džeford, izjavila je da bi ovaj slučaj mogao da otvori ozbiljna pravna pitanja o roditeljstvu.

- U Australiji se podrazumeva da su biološki roditelji deteta - oni koji su ga rodili - kaže Džeford.

- Ali, ako se genetski roditelji odluče da istupe i pokrenu proces, možemo očekivati pravnu bitku.

Kakve su posledice kada greška menja nečiji život?

Profesor Gab Kovač, pionir VTO-a i bivši direktor Monash IVF klinike, izjavio je da je ovo tragična situacija bez presedana u Australiji.

- Ovo će uništiti sve koji su uključeni, ali sledeća osoba koja će biti najviše pogođena je naučnik koji je napravio ovu grešku - rekao je za ABC Radio Melbourne.

- Možemo samo da prihvatimo - ljudi greše.

Dodao je da su protokoli u Monash IVF-u veoma strogi i da se svi koraci višestruko proveravaju već 40 godina, ali i da se sa preko 100.000 procedura godišnje uvek može desiti greška.

"Noćna mora embriologa" - retka, ali šokantna situacija

Doktorka Lusi Lajns, bivša embriološkinja i edukatorka u oblasti plodnosti, izjavila je da se preznojila kad je čula za slučaj.

- Ovo je najgora moguća noćna mora za svakog embriologa. Jednostavno, nezamislivo.

Fertilitetski stručnjak, vanredni profesor Aleksej Poljakov sa Univerziteta u Melburnu, naglasio je da su ovakve situacije izuzetno retke i da je ovo izolovani slučaj, a ne sistemski problem.

- Ovo je kao avionska nesreća, letovi su bezbedni, ali kada se desi greška, posledice su ogromne.

Reakcija vlasti i nove mere zaštite

Vlada Viktorije saopštila je da je incident pod ingerencijom Ministarstva zdravlja Kvinslenda. Novi Regulator za asistiranu reproduktivnu tehnologiju u Kvinslendu već sarađuje sa Monash IVF-om kako bi se dodatno ojačale zaštitne mere.

Generalni direktor Monash IVF-a, Majkl Knap, izjavio je u četvrtak da je klinika "potpuno slomljena zbog incidenta" i da pruža punu podršku obe porodice.

- Sigurni smo da je reč o izolovanom slučaju, ali smo angažovali nezavisnu komisiju da istraži kako je do toga došlo.

Nije prvi put

Ova klinika je već prošle godine isplatila 56 miliona australijskih dolara u vansudskom poravnanju nakon grupne tužbe preko 700 pacijenata zbog navodnog korišćenja netačnih genetskih testova i uništavanja potencijalno zdravih embriona.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Počeo uvoz reproduktivnih ćelija iz inostranstva

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Porodica