
Majka koja nije birala stranu: Pravoslavac i musliman, dva brata, jedna majka – i kamen koji pamti
Na trotoaru glavne prijepoljske ulice, tik ispod prozora Muzeja, stoji neobična skulptura isklesana u granitu. Prikazuje majku Ružicu Pejović, čvrstu i postojanu, kako stoji između svojih sinova Luke i Alije odevenih u tradicionalne delove nošnji dva naroda: šajkaču i ćulaf. Iako ih je vreme i vera odvojilo, jedno ih nikada nije razdvojilo - majčina ljubav.
Priča o ovoj porodici, kao i samo umetničko delo, diraju pravo u srce. Jer Ružica je volela oba sina jednako i bezuslovno, pa i onda kada je jedan od njih, Risto, pre više od jednog veka prešao u islam i dobio novo ime - Alija Poturak. Nije se odrekla nijednog, a sudbina u dolini Lima, toliko puta na ispitu zbog ratova i podela, sačuvala je porodičnu vezu. I dalje ostaje misterija da li je Risto prisilno promenio veru ili ga je Ružica dala muslimanskom paru.
Zauvek braća
Upravo ta emocija inspirisala je dvojicu Prijepoljaca koji danas žive u Beogradu, da svom zavičaju daruju skulpturu simboličnog imena – "Zauvek braća". Ime su izabrali učenici osnovnih i srednjih škola sa područja Prijepolja, kroz konkurs koji je bio mnogo više od izbora naziva bio je lekcija iz zajedništva.
Autentična fotografija iz 1919. godine, nastala u selu Komarani, na kojoj je majka Ružica sa Lukom i Alijom, sačuvana je zahvaljujući Andriji Bogdanoviću – prijepoljskom advokatu i ratniku sa Solunskog fronta. Danas, njegov sinovac, Vlada Bogdanović, uspešni biznismen iz Beograda, pokrenuo je inicijativu za izradu skulpture.

Ispred skulpture predaka, dogodio se i susret Pejovića i Poturka. Milinko i Lutvo s ponosom neguju ono što je prabaka Ružica ostavila u amanet - a posle odluke koja sigurno nije bila ni malo laka, da najmlađi od petorice sinova, pređe u islam, navodi "RTS".
Tiho podsećanje
Za ovekovečenje ove poruke u kamenu zadužen je bio akademski vajar i profesor na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu – Goran Čpajak.
- Motiv јe negde u svima nama, intimni - govori Bogdanović i dodaje:
- Veruјem da ovo delo pokreće naјlepše emociјe. Želeo sam da se sačuva јedno autentično svedočanstvo, deo naše istoriјe. A potomci tih ljudi lepo žive, sarađuјu, poštuјu se i posećuјu se. Zovu se rođacima, uprkos svim nesrećama i podelama.
Za sada, prolaznici zastajkuju, zagledaju figure, čitaju ispisane poruke i tumače ih svako na svoj način. Neki ono što osećaju, drugi ono što žele da veruju. I mnogi kažu: "Baš ovde joj je mesto; na pragu muzeja, na oku svima."
Jer, u vremenu kada nas često razdvajaju različita prezimena, običaji i uverenja, ova skulptura tiho, ali snažno podseća – braća ostaju braća, a ljubav nema veru ni granicu.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: U memorijalnom kompleksu Popina nalazi se čuveni spomenik "Snajper"
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Buki
Lepo. Treba nas češće podsećati na mir, slogu, toleranciju i ljubav
Podelite komentar