• 0
 ≫ 

Zadužbina sina prvog srpskog kralja nalazi se u blizini Novog Pazara

 ≫ 

Budući da se manastir nalazi u blizini izvorišta reke Raške, to je za njegov naziv iskorišćen staroslovenski termin „sopot“, kojim se označavao izvor

  • 0
Manastir Sopoćani Foto: Tanjug/TOS

Sin prvog krunisanog srpskog kralja Stefana Prvovenčanog i Ane Dandolo bio je Stefan Uroš Prvi Nemanjić. Njegova zadužbina danas se nalazi u blizini Novog Pazara.

Budući da se manastir nalazi u blizini izvorišta reke Raške, to je za njegov naziv iskorišćen staroslovenski termin „sopot“, kojim se označavao izvor.

Manastir Sopoćani se nalazi na Listi svetske kulturne baštine UNESCO-a i jedan je od boljih primera raške škole srednjevekovne srpske arhitekture.

Ne zna se tačno kada je manastir posvećen Svetoj Trojici izgrađen, ali se pretpostavlja da je to bilo u drugoj polovini 13. veka.

Manastir Sopoćani Foto: Tanjug/TOS

Dogradnja i opustošenje Svetinje

Najverovatnije oko 1340. godine, srpski car Dušan Silni je dogradio otvorenu pripratu i visoki zvonik. Freske su u priprati posebno interesantne, budući da pokazuju noviju tendenciju za to doba. Na onima koje se i danas mogu videti, prikazani su car Dušan, njegova supruga i sin, navodi „Zadužbine Nemanjića“.

Istorija beleži da su Sopoćani razoreni tokom 17. veka od strane turske vojske. Više od dva veka nakon toga, Svetinja je opustela. Nažalost, zdanje je u velikoj meri oštećeno u tom periodu.

Kralj Dragutin, Kralj Milutin, Sopoćani, Manastir, Freska, Nemanjići Kraljevići Dragutin i Milutin na fresci u crkvi manastira Sopoćani. Foto: Wikimedia Commons/Public domain/srpskoblago.org/CrniBombarder!!!

Ono što je posebno zanimljivo, jeste da su freske u velikoj meri očuvane. Pretpostavlja se da je to zbog izuzetno kvalitetnog načina izrade. Na njima su se nekada nalazili i zlatni listići, koji su vremenom otpali, ali o kojima svedoče tragovi lepka.

U trećoj deceniji prošlog veka je manastir značajno obnovljen. Ne samo da je zdanje tada prekriveno ćeramidom, nego su obnovljeni i kupola, zidovi i svod.

Nažalost, manastir je još jednom pretrpeo značajna oštećenja. Zbilo se to u toku Drugog svetskog rata. U poratnim godinama je opet obnovljen.

Stefan Prvovenčani, Manastir Sopoćani, Srpska umetnost, Srednjovekovna Srbija Kralj Stefan Nemanja II Prvovenčani na freski iz druge polovine 13. veka, u manastiru Sopoćani, zadužbini njegovog najmlađeg sina, tada kralja Stefana Uroša I Velikog, poznatog i kao Hrapavi. Na freski je Stefan Provenčani prikazan kao kaluđer Simon; njega je 1227. pred smrt zamonašio brat, žički arhiepiskop Sava. Foto: Wikimedia Commons / Public domain / srpskoblago.org / CrniBombarder!!!

Remek dela srednjevekovnog fresko slikarstva

Mada je svaka freska u Sopoćanima posebna na svoj način, ima onih koje se naročito izdvajaju po lepoti i značaju.

Na površini od preko 30 kvadratnih metara izdvaja se kompozicija na kojoj je predstavljeno Uspenje Presvete Bogorodice, navodi „Serbia.com“.

U Sopoćanima se mogu videti i freske na kojima su prikazane scene iz života Stefana Nemanje, potonjeg Svetog Simeona.

Osim grobnice ktitora manastira, u Sopoćanima se nalazi i grobnica njegove majke, supruge srpskog kralja Stefan Prvovenčanog.

Video: Ovo je svet u malom a krasi ga srpska Studenica

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Mirjana je dobila bliznakinje sa 46 godina, kada je mislila da više za to nema šanse

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja