• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Nestvarna priroda u ovom delu Srbije upotpunjena je i brojnim manastirima

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ljubitelji planinarenja neretko posećuju ove planine, udaljene tek nešto manje od 20 kilometara od grada Čačka, tim pre što su im na raspolaganju i obeležene planinarske staze

  • 0
Planina Kablar, Ovčarsko-kablarska klisura, Srbija Foto: Shutterstock

Okarakterisana kao predeo izuzetnih odlika prve kategorije, Ovčarsko-kablarska klisura je pod zaštitom nadležnih institucija.

Izuzev fascinantnih masiva planina Ovčar i Kablar, klisura je dodatno upotpunjena meandrima Zapadne Morave, što joj daje posebnu dozu lepote.

Ljubitelji planinarenja neretko posećuju ove planine, udaljene tek nešto manje od 20 kilometara od grada Čačka, tim pre što su im na raspolaganju i obeležene planinarske staze.

Planina Kablar, Ovčarsko-kablarska klisura, Srbija Foto: Shutterstock

Takođe, Ovčarsko-kablarsku klisuru neretko posećuju i oni turisti koji žele da vide "Srpsku Svetu Goru", što je posebna vrednost ovog dela naše zemlje. Ništa manje nije značajno ni čuveno lečilište koje se ovde nalazi, pa je neretko i Ovčar banja deo itinerera mnogih turista koji žele bolje da upoznaju ovaj deo Srbije.

Kad priroda umeša prste

Između dva gorostasa, planina Ovčar i Kablar, reka Zapadna Morava prosekla je put, što je rezultiralo stvaranjem jedne od najlepših klisura u našoj zemlji.

Ovčarsko-kablarska klisura Foto: Dejan Krsmanovic / Alamy / Alamy / Profimedia

Ukupne dužine oko 20 kilometara, čak 710 metara je najveća dubina Ovčarsko-kablarske klisure, a njene strme litice posebno očaravaju. Budući da je reka pregrađena dvema branama, to je došlo do formiranja dva jezera veštačkog porekla.

Sem toga, ovo područje poznato je i po pećinama, među kojima se, kako navodi “Vikipedija”, posebno izdvajaju pećine Turčinovac, Čvrkića i Vrelska pećina.

Brojne reliktne biljne vrste obitavaju na području klisure, a u njoj živi i značajan broj životinjskih vrsta, poput jazavca, surog orla i smuka, te barske i šumske kornjače, sive čaplje i drugih.

Mala ili Srpska Sveta Gora

Zbog brojnih manastira koji se u Ovčarsko-kablarskoj klisuri nalaze, čitavo pdoručje se neretko naziva Malom ili Srpskom Svetom Gorom.

Manastir Vavedenje kod Čačka, Ovčarsko-kablarska klisura, Srpska Sveta Gora Manastir Vavedenje / Foto: Wikipedia/Vladimir Mijailović

Osim deset manastira, tu postoje i dva sveta mesta, i to crkve Kađenica i Savinje, koja je posvećena Svetom Savi.

Po pet manastira sa obe strane reke posebno su interesantna lokacija za verske turističke ture. Čak su, prema podacima koje navodi “Vikipedija”, četiri od deset manastira u tom delu naše zemlje okarakterisani kao Spomenici kulture od velikog značaja, te su pod zaštitom relevantnih institucija. Izuzev manastira Sveta Trojica, zaštićeni su i manastiri Sretenje, Nikolje i Blagoveštenje.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Prirodne lepote Lazarevog kanjona ostavljaju bez daha

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja