Homoljski motivi u Kučevu privukli domaće turiste, Maltežane ali i predstavnike diplomatskog kora
U Opštini Kučevo održani su 56. Homoljski motivi, Smotra narodnog stvaralaštva i najpoznatija kulturno-turistička Manifestacija koja je dobila Republički značaj.
Postoji od 1968. godine i svrstava se u najstarije manifestacije ove vrste u Srbiji. Tradicija, običaji i kultura na ovim prostorima vekovima se čuva i neguje i od velikog je značaja ne samo za Opštinu Kučevo već i za ovaj deo Istočne Srbije, kada je u pitanju razvoj kulturno-manifestacionog turizma.
Dobro osmišljen sadržaj i ove godine okupio je veliki broj učesnika ne samo iz naše zemlje. Ove godine gosti Kučevljana bili su i predstavnici folklorne grupe "Citadela" sa Malte.
Nadmetalo se u izvornim pesmama, igrama, folkoru, izložbama radova domaće narodne radinosti, specijalitetima etno-kuhinje homolsjkog kraja. Mogao se okusiti najukusniji homoljski sir, med, na bazaru starih zanata bilo je svega što se samo u ovom kraju čuva i neguje kako bi se otrglo od zaborava.
![Homoljski motivi Homoljski motivi](https://xdn.tf.rs/2024/06/02/homoljski-motivi-u-kucevu-12-460x0.jpg)
Ni ovoga puta nije izostala demonstracija ispiranja zlata na vodama zlatonosnog Peka, na stari tradicionalan način, kako su to nekada činili stari Homoljski rudari, što uvek fascinira svakog posetioca.
- Kao i uvek, pokušali smo da spojimo tradiciju i kulturnu baštinu našeg podneblja, sa novim savremenim načinom života i posetiocima u nekoliko dana predstavimo sve čime raspolaže ovaj deo Srbije - rekao je Aleksandar Ilić, direktor TO Opštine Kučevo.
Na bazaru u centru Kučeva je bilo svega i za svačiji ukus. Od homoljskih specijaliteta, dobrih vina i rakija, starih zanata, odevnih predmeta poput šubara i gunjeva od prirodne ovčije vune. Turisti su se upoznali sa zanatom pustovanja vune, kaligrafijom, opančarstvom ali i najpopularnijim štampujit dekorativnim vezom koji se neguje samo u vlaškom kraju.
- Ovo je dekorativan vez koji je u naše krajeve došao davno sa prostora oko Dunava. Nekada su žene za ovaj vez koristile omčasti bod, rađen nitima od prirodne vune koju su bojile. Danas se radi koncem ali i specijalnom iglom i radi se isključivo na crnoj i teget podlozi, na plišu. Uglavnom se izrađuju ukrasni detalji na keceljama i košuljama ženske vlaške nošnje i naziv je dobio vez štampujit, po načinu prenošenja na platno, nalik na štampanje. Sve češće i ostali, pogotovo mladi žele da štampujit vez imaju na svojim torbicama i odevnim predmetima - napominje Vesna Zarić iz Kolonije Štampujita iz Kučeva.
Tako da je posebnu pažnu privukao "Diplomatski dan kolonije štampujit veza Kučevo" koji je posredstvom Etno mreže uknjižen u registar nematerijalnog kuturnog nasleđa naše zemlje. On se neguje samo u vlaškoj zajednici i sa tehnikom izrade upoznati su predstavnici diplomatskog kora i državni zvaničnici koji su ovim povodom posetili Kučevo. Među njima je bila i Tamara Vučić, supruga predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, koja je ukazala na značaj ovakvih kolonija kroz koje se neguje tradicija i kulturno nasleđe koje bi mlade generacije trebalo motivisati da ceneći ono što je bilo u prošlosti, kreiraju svoju budućnost.
- Bez očuvanja i oživljavanja stogodišnjih tradicija koje su oblikovale društvo i omgućavale njegov opstanak, koji su ugrađeni u njegov identitet i njegove vrednosti, život savremenog čoveka bi bio umnogome osiromašen - istakla je u Kučevu između ostalog prva dama Republike Srbije, Tamara Vučić.
Zato se u Homolju još uvek igra vlaško kolo, igra se na štulama, svira u gajde i bušin i ne odustaje od ispiranja zlata na zlatonosnom Peku starim tradicionalnim načinom kojim su to činili nekada rudari u Homoljskom kraju.
(Ona.rs/M. R.)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Festival "Vitezovi i legende" premestio nas je u srednji vek
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.