Mnoge misterije vezuju se za tvrđavu koja spada među najbolje očuvane u našoj zemlji
Budući da je srednjovekovno utvrđenje nedaleko od Kraljeva vrlo često obavijeno maglom, to se smatra da i naziv tvrđave potiče upravo od te pojave. Od Kraljeva je tvrđava, odnosno nekadašnji srednjovekovni grad Maglič udaljen oko 30 kilometara.
Izuzev bedema, Maglič obuhvata i sedam kula, čija visina je deset metara i dvostruko višu donžon kulu. Srednjovekovno utvrđenje u dolini reke Ibar ima dužinu od oko stotinu i širinu od oko 40 metara, a kako ističe TO Kraljevo, važi za jedno od najbolje očuvanih utvrđenja iz tog perioda u našoj zemlji.
Ipak, iako privlači pažnju ne samo ljubitelja istorije, već i mističnog, tvrđava Maglič u ovom trenutku nije dostupna za posete i to zbog mosta koji se urušava. Ali to, naravno i dalje ne znači da ne privlači pažnju, tim pre što je karakteriše i vrlo zanimljivo osvetljenje, pa je u toku večeri i noći pogled na ovaj srednjovekovni grad u najmanju ruku fantastičan.
Izuzev dva dvorišta, jednog manjeg i drugog većeg, u okviru ovog srednjovekovnog grada nalazili su se i drugi objekti, poput palata, dve cisterne za vodu i pekare, kao i ostaci svetinje koja je bila posvećena svetom Đorđu.
Legende o nastanku Magliča
Uzevši u obzir da je ovo utvrđenje poznato i pod nazivom Jerinin grad, jasno je zbog čega se supruga srpskog despota Đurđa Brankoviča smatra zaslužnom za nastanak Magliča.
Prema toj legendi, nadimak „Prokleta Jerina“ srpska despotica dobija zbog osećanja koja je srpski narod prema njoj imao. A zapravo je istina da do sada ne postoje precizni i dokazani podaci o tome ko je izgradio Maglič, kao što ne postoje istorijski dokazi o jorgovanima u dolini Ibra, iako postoji jedna, krajnje romantična legenda o tome.
Za mnoge srpske srednjovekovne manastire Maglič je važio za zaštitnika. I to ne samo da je ovo utvrđenje štitilo Studenicu i manastir Žiču, već i tri patrijaršije i to kako Rašku i Žičku, tako isto i Pećku patrijaršiju, što sve ukazuje na veliki značaj koji je ovaj srpski srednjovekovni grad imao.
Počev od 1979. godine je Maglič uvršten među spomenike kulture od izuzetnog značajan u Republici Srbiji, navodi „Serbia.com“.
Smatra se da je Maglič u velikoj meri tokom svoje duge istorije bio pošteđen napada mnogih osvajača upravo zbog magle, koja ga okružuje, ali i zbog položaja koji zauzima, a koji je prilično nepristupačan.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Misteriozno i veličanstveno srpsko mesto iz bajke u Dolini jorgovana: Lepota tvrđave Maglič
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.