Ove 3 srpske planine su prelepe, a odolevaju masovnom turizmu: Upoznajte prirodne lepote koje oduzimaju dah
Nekoliko je planina u Srbiji koje su možda najviše pogođene takozvanim masovnim turizmom. Iako se baš ne može reći da je to kao na nekim svetski poznatim destinacijama, ipak se ne može osporiti da u našoj zemlji postoje planine koje najpre turisti posećuju.
Kopaonik i Zlatibor su definitivno prve među njima.
Ipak, u Srbiji još uvek postoje i one planine koje su uspele, koliko-toliko da se odupru toj pošasti današnjice, budući da prekomerni turizam ima značajne negativne posledice. Što po lokalno stanovništvo i samu destinaciju, što po ekologiju.
Golija, Zlatar i Suva planina su među planinama koje se smatraju dobrom opcijom za ljubitelje prirode i avanture. Iako na njima postoje i sadržaji, još uvek u određenoj meri uspevaju da se odupru masovnom turizmu.
Golija
Na udaljenosti od oko 30 kilometara od Novog Pazara i isto toliko od Ivanjice nalazi se jedan od Parkova prirode Srbije. Golija je tako nazvana, kako se pretpostavlja, zbog planinskih vrhova koji su „goli“, ali i zbog toga što je u pitanju golema planina.
Na nadmorskoj visini od 1.833 metara nalazi se Jankov kamen, najviši vrh ove planine, poznate po obilju šuma i vodotokovima, ali i čistom vazduhu.
U okviru Parka prirode Golija se, osim zadivljujućih vidikovaca, pored ostalog nalaze i brojne staze namenjene kako planinarima, tako i ljubiteljima pešačenja. Takođe, na ovoj planini postoji i skijalište, koje se nalazi na 1.744 metara nadmorske visine.
Zlatar
Budući da uglavnom preovlađuje sunčano vreme, jer je na Zlataru tek oko sto dana pod snegom godišnje u proseku, neretko se pominje i kao jedna od najsunčanijih među planinama Srbije.
Golo brdo je najviši vrh Zlatara i nalazi se na 1.627 metara nadmorske visine.
Razlog zbog koga je turistima ova planina posebno zanimljiva jeste i njena okolina. Stanište beloglavih supova, kanjon Uvca, manastiri Banja, Brodarevo i Mileševa, kao i tri jezera na Limu - Zlatarsko, Sjeničko i Radoinjsko, atrakcije su tog kraja Srbije.
Suva planina
Osim za one koji uživaju u netaknutoj prirodi, Suva planina se neretko karakteriše i kao jedna od idealnih opcija ne samo za planinare i alpiniste, već i za ljubitelje ekstremnih sportova i avanture.
Oko 20 kilometara je deli od Niša. Trem je najviši vrh Suve planine i nalazi se na 1.810 metara nadmorske visine.
Pored toga što se područje Suve planine svrstava među specijalne rezervate prirode, smatra se i izuzetno značajnim područjem za zaštitu kako biljaka, tako isto i leptira i ptica na međunarodnom nivou. Uz to je i jedno od „Emerald“ područja u našoj zemlji, odnosno deo je ekološke mreže u Evropi koja se odnosi na zaštitu prirode.
Izuzev za dve reliktne biljne vrste, Suva planina je dom i za čak više od 1.200 biljnih vrsta, među kojima su 128 njih endemske. Takođe, bogat je i životinjski svet.
Zanimljivo je pomenuti da se za Suvu planinu vezuje krilatica „Alpi na jugu Srbije“, kako ju je okarakterisao čuveni srpski geograf, profesor Jovan Cvijić.
(Ona.rs / „TO Novi Pazar“ / „TO Niš“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Može i pola metra da padne: Sneg veje na Goliji i Kopaoniku
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milos Popovic
Jezera podnu Zlatara nisu na Limu, već na Uvcu. Pozdrav
Podelite komentar