Jedinstveni koncept u okrugu glavnog grada Kraljevine Danske: Sve je na pet minuta hoda udaljenosti

 
  • 0

Iako je jedan od okruga glavnog grada Kraljevine Danske, zbog površine koju zauzima, Nordhavn se često karakteriše kao grad za sebe.

Pažljivo osmišljen da olakša život stanovnicima Kopenhagena, nekadašnja industrijska četvrt, Nordhavn je poznat i kao deo grada u kome se sve nalazi na oko pet minuta hoda - škole, prostori za rekreaciju, kancelarije i drugi sadržaji.

Jednostavno, ljudima je potrebno malo vremena da završe jutarnji trening, odu u kancelariju, ručaju u restoranu ili popiju kafu u kafiću, o onda i da odvedu decu na igrališe, rasterećeni od stresa koji putovanje sa posla i na posao neosporno nosi.

- Iako izgleda kao bilo koji moderni kvart, to je prvi „petominutni grad“ na svetu - citirao je u autorskom tekstu za „BBC“, Shalbha Sarda, Bente Hofmana.

okrug Nordhavn, Kopenhagen, Danska Foto: Pixabay/Bjonsson

Deluje gotovo nezamislivo da je sve to moguće pešice.

- Mi stvaramo kvart koji zadovoljava svakodnevne potrebe i posebne prilike - pojasnio je Peter Bur Andersen, arhitekta u „BRIQ Studios“, koji je dao značajan doprinos u zoniranju Nordhavna i dodao:

- Sve je na pešačkoj ili biciklističkoj udaljenosti, što smanjuje potrebu za putovanjem na posao. Upravo na takav način ovo područje promoviše način života uglavnom bez korišćenja automobila, povezano biciklističkim stazama i metroom.

okrug Nordhavn, Kopenhagen, Danska Foto: Pixabay/Bjonsson

Sve do 2026. godine je Kopenhagen aktuelna prestonica arhitekture UNESCO-a, pa ne čudi što se širom glavnom grada Danske razvijaju rešenja za „pametan život“, koja se smatraju vrlo inovativnim.

Ipak, „petominutni koncept“ koji je karakterističan za Nordhavn smatra se jedinstvenim. Istini za volju, nekoliko je „desetominutnih gradova“ u svetu, ali je koncept koji se primenjuje u ovom delu Kopenhagena specifičan zato što je okarakterisan kao „najambiciozniji projekat urbanog razvoja u Skandinaviji“. Upravo zato je ovaj deo grada nosilac zlatnog sertifikata za održivost, koji mu je dodeljen od strane Nemačkog saveta za održivu gradnju (DGNB), što je po mišljenju Andersena „najveća mreža za održivu gradnju u Evropi“.

okrug Nordhavn, Kopenhagen, Danska Foto: Pixabay/Bjonsson

Na tom području posebno se vodi računa i o održivosti. Primera radi, najnovije gradsko pozorište, „Big Bio Cinema“ izgrađeno je od aluminijuma, materijala koji se po potrebi, u slučaju da građevina mora da bude porušena, može reciklirati.

- Važno je vratiti ono što je dobro funkcionisalo u istoriji. Nekada smo imali mesaru, pekaru i zanatske radnje i to je bila čar raznolikosti - rekao je Anderson i pojasnio:

- Grad budućnosti bi trebalo da bude kombinacija rekreativnih, kulturnih i komercijalnih prostora, koji su lako dostupni svima, u komšiluku.

okrug Nordhavn, Kopenhagen, Danska Foto: Pixabay/Bjonsson

Do relativno skoro, čini se niko nije ni pomišljao da će živeti u industrijskom okrugu Kopenhagena.

- Dok sam pokušavala da pronađem novi kvart u koji bih se preselila iz centra grada, nisam mislila da ću se preseliti ovde - zaključila je inženjerka Iršija Nasrin, koja je rođena u Kopenhagenu i u njemu odrasla.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Isus među automobilima: Ovo su jedina kola koja plove po reci

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja