U ovom manastiru je boravio i Tesla: U njemu je i Vuk Karadžić zabeležio neke od najlepših narodnih pesama
Kao najveći među fruškogorskim manastirima, Šišatovac je zanimljiv i zbog toga što je ostao trag o tome da je neke od najlepših narodnih pesama, Vuk Stefanović Karadžić u svoje vreme baš u ovoj svetinji i zabeležio i ostavio pokoljenjima.
Međutim, to je tek manji deo zanimljivih podataka o manastiru koji se nalazi na izvorištu potoka Remeta. Upravo po tom potoku je bio poznat i kao Remetica, ali i Remetski manastir.
U vreme kada se lečio, a zatim i oporavljao od kolere, sa kojom se borio tokom detinjstva, kasnije poznati naučnik, a tada dečak, Nikola Tesla je upravo u ovoj fruškogorskoj svetinji boravio. I da sve bude još zanimljivije, sin Angeline, Tesline sestre, Petar Trbojević, po činu arhimandrit, bio je u jednom periodu i iguman Šišatovca. Njegovo večno počivalište upravo se u ovoj svetinji nalazi.
I ako ste mislili da je to sve od interesantnih podataka u vezi sa ovom svetinjom, prevarili ste se.
Čuveni Vuk Isaković, koga je u maestralnom romanu „Seobe“ predstavio Miloš Crnjanski, dao je značajan prilog ovom manastiru. Novac koji je 1742. godine dao Šišatovcu, iskorišćen je za gradnju manastirskog zvonika.
Drugačiji od drugih
Kao posebna zanimljivost u vezi sa ovom svetinjom izdvaja se podatak o preciznom vremenu gradnje i ktitoru, koji su sasvim pouzdani.
Otac Teofil ili Teofan u pojedinim izvodima, predvodio je žičke monahe, koji su odlučili da napuste manastir, ne bi li pronašli spas od turskih zulumćara. Zbilo se tako da su iz Žiče stigli na mesto, na kome se nalazila crkva koja je bila posvećena Svetom Nikoli.
Nakon što su tu crkvu 1520. godine porušili, žički monasi su podigli novu svetinju i posvetili je prazniku Rođenja Presvete Bogorodice. Nedugo nakon toga manastir biva nazvan Šišatovac.
Mošti i stradanje
Iako je manastir Šišatovac nekoliko puta značajnije stradao, uvek je usledila i njegova obnova.
Uz finansijsku pomoć vršačkog episkopa Vićentija Popovića je u drugoj polovini 18. veka izgrađena današnja glavna crkva ovog manastira. Posebno je interesantna zbog arhitekture. Iako je u osnovi barokna, uočljivi su i gotički elementi.
Upravo on je zaslužan i za metalni kivot, koji je bio izuzetno lepo ukrašen, a koji je dao da se izradi kako bi u njemu bile čuvane mošti Svetog Stefana Štiljanovića. Počev od 1543. do 1942. godine su se njegove mošti nalazile u ovom manastiru, da bi tada bile prenete u Sabornu crkvu u glavnom gradu naše zemlje.
Najveće stradanje tokom svoje duge istorije, Šišatovac beleži tokom Drugog svetskog rata. Poznato je da su ustaški vojnici u to doba značajno oštetili ovu svetinju, a za njima i komunisti.
(Ona.rs / „Manastiriusrbiji“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: U manastiru Žiča otkrivena ploča iz 16. veka
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.