Influenserka prošetala u belim čarapama ulicama Japana da testira mit o čistoći: Šok rezultati eksperimenta
Čistoća Japana je jedna od karakteristika zemlje koju često primećuju turisti i novi stanovnici.
Gde god da krenete, bilo da je to poslovna zgrada, javni park, privatna kuća ili bilo koja druga lokacija, verovatno je besprekorno očišćeno.
Ulice i javni objekti održavaju se tokom celog dana.
Održavanje čistoće je važno i iz praktičnih i iz duhovnih razloga. Redovno čišćenje pomaže u sprečavanju širenja bakterija i bolesti, što može biti problem u vlažnoj zemlji poput Japana. To je takođe jedan od razloga zašto je nošenje maski tako uobičajeno.
Veliki nivo pažnje se odnosi na smeće i prljavštinu. Ostavljanje smeća ili prljavih prostora može uzrokovati probleme drugima i smatra se bezobzirnim. Zbog toga većina ljudi čisti za sobom i izbegava otpatke iz osećaja lične odgovornosti.
Blogerka Simran Jain odlučila je da sprovede mali eksperiment i prošeta ulicama Japana u belim čarapama - ispitujući tačnost tvrdnji o besprekornoj čistoći.
I, pogodite šta? Eksperiment je prošao i više nego uspešno.
Većina ulica u Japanu nema kante za otpatke već dugi niz godina, kao posledicu napada sarin gasom 1995. godine.
Teroristički napad, koji je organizovala domaća kultna grupa, uključivao je oslobađanje veoma toksičnog i potencijalno smrtonosnog gasa sarina na nekoliko linija tokijskog metroa tokom vršnih sati. Posle napada, kante za otpatke su uklonjene sa železničkih stanica, ulica i drugih javnih objekata jer su smatrane potencijalnom metom za dalje napade.
Iako su neke železničke stanice ponovo uvele ograničene kante za smeće, one su još uvek retkost na ulicama i u većini javnih objekata. Pored toga, mnoge opštine ih smatraju nepotrebnim troškovima. Umesto toga, japanska javnost se oslanja na navike čistoće i odgovornosti koje su im usađene.
Od malih nogu
U Japanu mnoga deca od malih nogu uče važnost redovnog čišćenja, ne samo kod kuće već i u školi.
Većina japanskih škola ima filozofiju čišćenja gde su učenici odgovorni za čišćenje učionica i objekata.
Obično su podeljeni u male grupe i rade zajedno na čišćenju prostorija, kao što su metenje, brisanje, brisanje prašine itd.
Ova praksa usađuje kod dece osećaj odgovornosti i podstiče ih da preuzmu vlasništvo nad svojim neredom. Grupni aspekt čišćenja pomaže deci da nauče da sarađuju i razmotre uticaj svojih postupaka na druge, prenosi "Japanlivingguide".
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: ANKETA: Kako se Srbi provode na adventu u Temišvaru?
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.