Grad koji čuva priče velikih imena i staru arhitekturu: U njemu je sačuvan jedini grb Obrenovića

 
  • 1

Srpska slikarka Nadežda Petrović uspela je da proslavi svoj rodni grad, mada iz Čačka potiču i mnoge druge značajne ličnosti ili su na neki način za taj grad vezane.

Nedaleko od Čačka rođen je i čuveni srpski pesnik Vladislav Petković Dis, a u ovom gradu preminuo je i vojvoda Stepa Stepanović.

Ipak, koliko god Čačak bio značajan zbog ličnosti koje su za njega vezane, ovaj šumadijski grad karakteriše još jedna osobenost. Jedan je od retkih gradova u našoj zemlji u kome postoji tako dobro očuvana arhitektura iz starine. Zdanja u starom jezgru grada svedoče o njegovoj dugoj istoriji.

Ne treba zaboraviti ni okolinu Čačka. I to ne samo zbog planina Ovčar i Kablar, već i zbog “Srpske Svete Gore”, koja se na području Ovčarsko-kablarske klisure nalazi. Ništa manje zanimljivi nisu ni čuveni meandri koje tvori reka Zapadna Morava, a nedaleko od grada su i dva poznata lečilišta, Atomska banja Gornja Trepča i Ovčar banja.

Čačak, panorama Foto: Dejan Krsmanovic / Alamy / Alamy / Profimedia

Bogato kulturno-istorijsko nasleđe

U zdanju koje je podigao Jovan Obrenović u Čačku, sada već davne 1835. godine danas funkcioniše Narodni muzej. Ono po čemu je Konak Jovana Obrenovića izuzetno zanimljiv jeste grb dinastije Obrenović, jedini koji je sačuvan u našoj zemlji.

U okviru stalne postavke muzeja, osnovanog 1852. godine, posetiocima se nudi uvid u istoriju Čačka, ali i njegove okoline. Sem toga, deo stalne postavke su i brojni predmeti, koji datiraju još iz perioda praistorije, ali i iz doba kada su Rimljani vladali tim područjem.

32. Memorijal Nadežde Petrović, posvećen Sonji Savić, od 21.09. do 31.10.2024. Foto: Bus plus produkcija

Budući da je Nadežda Petrović uspela da proslavi svoj rodni grad, to je i očekivano da joj se Čačak oduži. U samo centru grada, počev od 1961. godine postoji i Umetnička galerija “Nadežda Petrović”, u kojoj postoji gotovo 400 eksponata, raspoređenih u četiri zbirke.

I kao kruna u bogatom kulturno-istorijskom nasleđu grada Čačka izdvajaju se manastiri u Ovčarsko-kablarskoj klisuri. Ukupno je deset srednjevekovnih manastira raspoređenih na tom području, pa je to i razlog zbog koga je poznato i kao “Srpska Sveta Gora”.

Ovčarsko-kablarska klisura Foto: Dejan Krsmanovic / Alamy / Alamy / Profimedia

Ni prirodnog bogatstva ne manjka

Ako se uzme u obzir da se nedaleko od Čačka nalazi fasicnantna klisura, nastala usecanjem toka Zapadne Morave između Ovčara i Kablara, sasvim je dovoljno da se zna koliko prirodnih lepota ima ovaj šumadijski grad. Ali čini se da je priroda Čačak mnogo više darovala.

Meandri Zapadne Morave sa razlogom se izdvajaju među prirodnim lepotama Čačka i okoline. Ništa manje značajno nije ni jezero Međuvršje, koje je ujedno i najveće na toku te reke.

Atomska banja Gornja Trepča, Finci Foto: RIna.rs

Tek nešto manje od 20 kilometara udaljena od Čačka, Atomska banja Gornja Trepča posebna je među banjskim lečilištima u Srbiji i prepoznatljiva po cezmijumu, koji sadrže njene vode. Još jedno lečilište u blizini Čačka je Ovčar banja, koja se nalazi na 278 metara nadmorske visine, na području Ovčarsko-kablarske klisure.

(Ona.rs / “ Grad Čačak” / “Turizamiputovanja” )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Izložba "Zlatni presek" Mome Kapora otvorena u Domu vojske

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Putovanja

Komentari

  • Perko

    11. april 2025. | 11:02

    Disova kuća je najveća ruina u Zapadnoj Srbiji, Stepina kuća je privatno vlasništvo jedne porodice koja u njoj živi, zgrada Muzeja je privatno vlasništvo druge porodice koja u njoj živi, viševekovni mir Srpske svete gore remete vikend naselja uz Zapadnu Moravu napravljena na tuđoj zemlji; umesto veličanstvenog pogleda sa Kablara sada se nudi pogled na skalameriju od stakla i čelika...

    Podelite komentar