
U srcu Srbije skriva se čudo i blago koje svake godine privuče hiljade ljudi: Vikend "beg" koji menja život!
Jedno od prirodnih i kulturnih čuda Srbije je Resavska pećina, poznata i kao Resavska lepotica, koja zajedno sa vodopadom Veliki Buk i manastirom Manasija, već godinama unazad ne prestaje da očarava posetioce iz zemlje i inostranstva.
Sezona tek počela, a već više od 20.000 turista
Iako je turistička sezona tek na početku, kako prenosi RTS, Resavska pećina i hidrokompleks Lisine su već zabeležili impresivan broj – preko 20.000 posetilaca. Ambiciozni, ali i realni cilj lokalne turističke organizacije je da ove godine premaše čak 63.000 poseta, koliko ih je bilo lane. Otvoreni su i tokom praznika, a ture se prilagođavaju potražnji.
„Ulazi nisu fiksni, maksimalno čekanje je 45 minuta, ali ako dođu školske grupe, ulazak bude i na svakih 15 do 20 minuta“, kaže Lazar Milanović, vodič u pećini.
Prirodni spektakl koji se stvarao 80 miliona godina
Resavska pećina je prirodni spomenik pod zaštitom države, koji obuhvata čak 11 hektara. Fascinantni stalaktiti i stalagmiti čine unutrašnjost pećine pravim prirodnim nakitom, zbog čega je i prozvana Resavskom lepoticom. Geolozi procenjuju da su ove podzemne forme nastajale više od 80 miliona godina.
Avantura za pamćenje i prilika za mir
„Prvi put sam u ovako nekoj avanturi i prezadovoljan sam“, rekao je Miroslav Dragošev iz Zrenjanina, jedan od mnogobrojnih gostiju koji su ovog proleća obišli pećinu i okolinu.
U neposrednoj blizini pećine nalazi se i prirodni park Lisine sa jednim od najlepših vodopada Srbije - Velikim Bukom. Zbog sve većeg interesovanja, u ovom kraju trenutno postoji oko 20 registrovanih objekata za smeštaj.
Turizam raste, ali sela i dalje na margini
Ipak, sela u okolini kao što je Jelovac, i pored sve većeg priliva turista, još uvek nisu doživela puni ekonomski procvat. Prodaju se poneke tegle domaćeg meda ili zimnice, ali to nije dovoljno da mladi ostanu.
„Mladi su tu vrlo malo, sve to otišlo na stranu“, priča Milutin Malenović iz Jelovca.
Jedan od retkih koji se odlučio na povratak jeste Nikola Dragutinović: „Završio sam dva fakulteta, pišem doktorat iz međunarodnog prava, a vratio sam se iz Kragujevca. Dajem sve od sebe da uspem ovde, ali nije lako.“
Ulaganja države i borba za održivi turizam
Lokalne vlasti i država sve više prepoznaju značaj turizma za razvoj ovog kraja. Ove godine Ministarstvo zaštite životne sredine izdvojilo je preko 10,6 miliona dinara za očuvanje Resavske pećine i Lisine.
„To su prva ozbiljna sredstva koja su dodeljena za ovu namenu, i to je veliki korak za dalji razvoj“, rekla je Ana Bogdanović, direktorka JP Resavska pećina.
Kruna svake posete: Manasija – simbol istorije i duhovnosti
Turisti retko odlaze iz Resavskog kraja a da ne obiđu manastir Manasiju – monumentalnu zadužbinu despota Stefana Lazarevića. Ovaj manastir nije samo verski i istorijski spomenik, već i mesto koje podseća na zlatno doba srpske srednjovekovne države – kroz diplomatiju, umetnost i duhovnost.
(Ona.rs/ RTS)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Resavska pećina je prava turistička atrakcija, godišnje je poseti preko 50.000 ljudi
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.