
Pre dva veka jedan istraživač učinio je nešto hrabro: Zato danas mnogi znaju za ovaj neobični drevni grad
Čini se da niko danas ne bi znao za Petru, osim lokalnog stanovništva tog dela Jordana, da se Johanes Burhard nije usudio da se upusti u jednu neobičnu i nadasve hrabru avanturu.
Pre nešto više od dva veka, 1812. godine se ovaj israživač iz Švajcarske uputio u Jordan, ne bi li ponovo uspeo da otkrije drevni grad uklesan u kamenu. Međutim, da bi uspeo u tome da ubedi beduina, koji je trebalo da ga odvede do Petre, on se preobukao u Arapina.
Upravo tako je i uspeo da ga ubedi da mu pokaže gde se nalazi ovaj drevni grad, koji se smatra i jednim od najstarijih na celom svetu.
Izgrađen kao prestonica Nabatejskih Arapa, odnosno Nabatejaca, drevni grad Petra datira iz ranijeg perioda, mada značajniji napredak beleži u prvom veku pre naše ere.

Otkriće drevnog grada
Iako je samo lokalno stanovništvo bilo upoznato sa time gde se nalaze ostaci drevnog grada, nakon Burhardovog otkrića su mnogi širom sveta saznali za Petru. Vremenom je taj lokalitet postao i jedna od najpoznatijih turističkih atrakcija u današnjem Jordanu.
Lokalitet koji je od glavnog grada Jordana udaljen oko 240 kilometara deo je UNESCO svetske baštine počev od 1985. godine.
Osim brojnih građevina, njih više od čak osam stotina, kao jedna od atrakcija ovog drevnog grada izdvaja se oko 1,2 kilometara duga klisura Sik. Sa oko 12 metara prosečne širine, ova klisura je i put do lokaliteta. Turistima su posebno interesantni delovi te klisure čija je širina samo oko tri metra.
Iako istraživanjima nije utvrđeno tačno vreme nastanka ovog neobičnog grada uklesanog u stenama, poznato je da počev od prvog veka pre naše ere beleži značajan napredak i to kao prestonica carstva Nabatejskih Arapa.
Propast Petre
Stavnovnici Nabatejskog carstva bili su poznati kao dobri trgovci. Osim začinima, trgovali su i smirnom i tamjanom.
Poznato je i da je Petra napredovala tokom rimske vladavine, te da je značajno uništena usled zemljotresa 363. godine. Osim zbog toga, grad je nestao sa istorijske scene i zbog promene ruta za trgovanje.
Praktično je samo lokalno stanovništvo još od sedmog veka bilo upoznato sa postojanjem “Ružičastocrvenog grada”, kako se Petra još naziva i to zbog specifične boje stena koje su korišćene za mnoge građevine koje se u njoj nalaze.
(Ona.rs / “Visitpetra” )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Povratak u zlatno doba avijacije: Otkrivamo čari TWA hotela na najpoznatijem aerodromu u svetu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.