
Grad u kojem je umro Sveti Sava: Misterija bugarske prestonice koju Srbi ne zaboravljaju
Prestonica Drugog bugarskog carstva, Veliko Trnovo je u jednom istorijskom trenutku bio i prestonica zemlje. Doduše privremena i to u periodu nakon 1878. godine, kada je i došlo do oslobođenja od osmanske vlasti.
Pored toga što je ovaj grad proglašen za prestonicu kulturnog turizma na Balkanu, kako navodi „Bulgariatravel“, nekoliko puta je ovenčan i nagradom najlepšeg grada u celoj zemlji, a na osnovu godišnjeg medijskog istraživanja.
Međutim, Srbima je ovaj bugarski grad izuzetno značajan iz posve drugog razloga, budućći da je u njemu preminuo Sava Nemanjić.
Smrt Svetog Save
Kada se vraćao iz Svete zemlje, u koju je išao na pokloničko putovanje, Sava je navratio i u ovaj grad, gde se susreo sa tadašnjim carom Asenom Drugim i bugarskim patrijarhom Joakimom. Nedugo nakon toga je dobio groznicu i u Velikom Trnovu preminuo.


Tadašnji car donosi odluku da potonjeg Svetog Savu sahrani u velikotrnovskoj crkvi, koja je posvećena Svetim mučenicima, posebno vodeći računa o tome da to bude uz najviše počasti.
Iako je Savin brat kasnije pokušavao da dobije dozvolu od bugarskog cara da njegovo telo prenese u njegovu otadžbinu, tu dozvolu nije dobio sve dok se, po predanju, Sava nije javio bugarskom caru u snu i dao mu zapovest da dozvoli prenos njegovog tela.

Jedna od najznačajnijih Svetinja Velikog Trnova
Među brojnim crkvama i manastirima koji se nalaze i u gradu i u njegovoj okolini, kao jedna od najznačajnih crkava ističe se upravo ona u kojoj je nekada ležalo i telo Save Nemanjića. Crkva Svetih 40 mučenika podignuta je u čast jedne pobede koju je izvojevala vojska bugarskog cara Asena Drugog u prvim decenijama 13. veka. Tadašnja bugarska vojska trijumfovala je nad Teodorom Komninom, despotom Epira.
Osim cara Asena Drugog, u ovoj velikotrnovskoj Svetinji je sahranjen i bugarski car Kalojan, kao i drugi znameniti ljudi.
Tvrđava kao obeležje grada
S obzirom na to da arheološka iskopavanja na području Velikog Trnova svedoče o istoriji dužoj od pet hiljada godina, to se on pominje i kao jedan od najstarijih bugarskih gradova. Zahvaljujući povoljnom položaju, budući da se nalazio na raskrsnici puteva, grad je značano napredovao tokom mnogih istorijskih perioda.


Ipak, najznačajniji i najbrži razvoj Veliko Trnovo beleži nakon oslobađanja od vizantijske vlasti, kada je i zvanično proglašen prestonicom tadašnjeg Drugog bugarskog carstva.
Na uzvišenju Carevec nalazi se istoimena tvrđava, koja se smatra i jednim od najznačajnijih gradskih spomenika kulture. U okviru ovog srednjevekovnog grada, koga tok reke Jantre okružuje sa tri strane, osim palate, te ekonomskih, ali i zgrada namenjenih stanovanju, nalazila se i crkva posvećena Svetoj Petki. Bila je tu i rezidencija patrijarha, ali i rezervoari za vodu, te crkva posvećena prazniku Vaznesenja Hristovog, koja je funkcionisala kao patrijaršijska.
Međutim, to nije jedini značajan lokalitet kojim se Veliko Trnovo može pohvaliti.
Iako arheološka istraživanja na uzvišenju Trapezica, koje se nalazi nedaleko od pomenute tvrđave, još uvek traju, sve ukazuje na to da je i ono odigralo značajnu ulogu u istorijskom smislu.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Moćne borbe mačevima, a tu je i princeza: Posetili smo viteški festival "Despot Stefan Lazarević"
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.