
Ako postoji najlepši pogled na Bokokotorski zaliv, onda je to sa bedema ovog crnogorskog grada
Na sam pomen Kotora mnogima će prva asocijacija biti one čuvene, često deljene fotografije i sada već prepoznatljive, na kojima se vidi sva lepota Bokokotorskog zaliva. I upravo tu će mnogima biti jasno i zašto je Boku, čuveni srpski pesnik Aleksa Šantić, nazvao „nevjestom Jadrana“.
Gradski bedemi sa kojih se pruža nestvarno lep pogled na Boku važe za jednu od najposećenijih atrakcija ovog primorskog grada.
Stari grad Kotor, kojim dominira katedrala Svetog Tripuna, zaštitnika grada, posebna je priča. Gde god da koraknete, nećete moći da ne osetite duh Kotora. Grada kojim su mnogi vladali, ali koji je uspevao da ostane svoj.
Koliki značaj ima stari deo Kotora pokazuje i podatak da je deo Liste svetske kulturne baštine UNESCO-a. I ne samo da je na tu listu uvršten, nego je okarakterisan i kao jedan od mediteranskih srednjevekovnih gradova, koji je možda i najbolje očuvan.

Bedemi Kotora
Građeni sa ciljem da očuvaju grad, bedemi koji danas nadvisuju Kotor su i jedna od najposećenijih gradskih atrakcija.
I ne samo da se, nakon pređenih oko 4,5 kilometara staze, turistima nudi mogućnost da upiju svu lepotu Bokokotorskog zaliva iz drugačije perspektive, nego i duž čitave staze mogu uživati u lepoti koja okružuje gradske bedeme.
Uz katedralu Svetog Tripuna, koja predstavlja nezaobilaznu atrakciju u starom gradskom jezgru, u Kotoru postoji i Pomorski muzej, koji je takođe atraktivan turistima. U okviru stalne muzejske postavke se posetiocima nudi prilika da izbliza vide kako se Kotor kao grad razvijao i u pomorskom smislu.

Jedinstvena manifestacija i neobičan muzej
Šetnja kaldrmisanim ulicama starog grada, sasvim su dovoljne da bi se bolje upoznao grad, koji je pod zaštitom Svetog Tripuna.


Za one koji žele da uživaju u, možda najlepšem pogledu na Bokokotorski zaliv, tu je i žičara koja spaja grad Kotor i Lovćen.
Tek oko 15 minuta traje vožnja brodićem od Kotora do ostrva nazvanog Gospa od Šrpjela. Možda to omanje ostrvo ne bi ni bilo toliko interesanatno, da nije nastalo na takav način.
Tokom jula meseca je Kotor domaćin „Fašinade“, jedinstvene manifestacije zahvaljujući kojoj je ostrvo Gospa od Šrpjela i formirano, ali i očuvano do današnjih dana.
U pitanju je vrlo zanimljiv običaj, u kome učešće uzimaju muške glave kotorskih porodica. Svako u svojoj barci tada nosi kamenje, koje zatim biva dodato ostrvcetu, kako bi se održao viševekovni običaj. Zanimljiva i jedinstvena manifestacija, „Fašinada“ se organizuje u spomen na pronalazak Bogorodičine ikone na škrpjeli, odnosno hridi koja je tu nekada postojala.



Na Gospi od Škrpjela danas se nalazi i omanja crkva, koja je izgrađena zaslugom kotorskih moreplovaca.
U Kotoru postoji i jedinstveni muzej na ovom području, koji je posvećen mačkama. Ljubitelji ovih životinja smatraju ga pravom poslasticom, jer se u njemu, pored ostalog mogu videti i statue mačaka koje su izrađivane još u drevnom Egiptu. Deo muzejske postavke su i figure mačaka novijeg datuma.
(Ona.rs / „Nacemovsko.me“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Četiri predivna stvorenja u najlepšem delu Jadranskog mora: Delfini uplivali u Boku
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.